Zapalenie woreczka żółciowego

Zapalenie woreczka żółciowego
5 (100%) 22 głosy

Woreczek żółciowy to niewielki narząd połączony z wątrobą, który może stać się źródłem dosyć nieprzyjemnych dolegliwości. Do częstych chorób woreczka należy kamica żółciowa, a także zapalenie woreczka żółciowego.

Objawy zapalenia woreczka żółciowego

Symptomy zapalenia mogą być bardzo różne i często są niespecyficzne. Objawy zapalenia woreczka żółciowego, które wskazują na konieczność hospitalizacji, to ostry ból w prawym podbrzuszu, często o charakterze kolki. W niektórych przypadkach rozpoznanie choroby jest ułatwione przez powiększony woreczek, który może osiągnąć tak duże rozmiary, że staje się widoczny w postaci wybrzuszenia pod skórą. Zapalenie woreczka żółciowego powoduje także podwyższoną temperaturę, brak apetytu, wymioty, dreszcze, przyspieszenie tętna, a nawet dyskretną żółtaczkę.

Ostry stan zapalny może być spowodowany przez przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego. W takim przypadku bakterie gromadzą się w woreczku przez wiele lat. Jeśli istnieje podejrzenie takiej dolegliwości, należy wykonać badanie żółci. Konieczne jest także wykluczenie innych schorzeń, które mogą powodować podobne objawy.

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego

Osoba, która doświadcza wymienionych objawów, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Leczenie objawowe obejmuje głównie nawadnianie organizmu, złagodzenie bólu oraz podanie antybiotyków. Jeśli wystąpiło ostre zapalenie, konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na całkowitym usunięciu woreczka. Gdy pojawia się zapalenie woreczka żółciowego dieta powinna być bardzo restrykcyjna.

Całkowite wyleczenie zapalenia jest możliwe przez usunięcie woreczka żółciowego razem z zalegającymi w nim kamieniami. Niestety niektóre osoby mają skłonność do powstawaniu złogów. Po wycięciu woreczka, mogą się one odkładać w innych miejscach, na przykład w drogach żółciowych. W takim przypadku kamienie usuwa się endoskopem.

Po usunięciu woreczka żółciowego, pacjent musi przestrzegać odpowiedniej diety. Jadłospis powinien być bogaty w węglowodany i ubogi w tłuszcze. Zaleca się unikanie obfitych posiłków i jedzenie małych porcji. Posiłki należy spożywać o stałych porach i trzeba je dokładnie przeżuwać. Z jadłospisu trzeba wykluczyć majonez, margaryny oraz tłuste mięsa i ryby.

Profilaktyka zapalenia woreczka żółciowego

Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania zapaleniu woreczka żółciowego jest wczesne leczenie kamicy żółciowej. Niestety jest to choroba, która często nie daje żadnych objawów przez lata. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mają kamienie żółciowe, dopóki nie dostaną ataku kolki. Niemożliwe jest również wyeliminowanie predyspozycji genetycznych do powstawania złogów w woreczku i drogach żółciowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim sposobu odżywiania się. Dzięki niskotłuszczowej diecie można w dużym stopniu zapobiegać napadom kolki żółciowej.

Kiedy wystąpią objawy zapalenia woreczka żółciowego, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zapalenie może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, takich jak martwica woreczka, ropniak, wodniak, a także perforacja i zapalenie otrzewnej. Z tego powodu leczenie jest zawsze konieczne, a jego brak stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Ostre zapalenie woreczka żółciowego występuje przede wszystkim u osób, które cierpią na kamicę żółciową. Często trudno jest odróżnić objawy zapalenia od kolejnego ataku kolki, a rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Ostre zapalenie woreczka żółciowego zazwyczaj występuje po ciężko strawnym posiłku. Objawy można złagodzić przy pomocy preparatów przeciwbólowych, jednak zawsze konieczna jest wizyta u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − = 18