Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego
5 (100%) 4 głosy

Zapalenie pęcherzyka żółciowego to stan zapalny, który zazwyczaj jest spowodowany kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest atakowy, promieniującym ból pęcherzyka żółciowego, który może wynikać z przesuwania się kamienia żółciowego w kierunku dwunastnicy. Niekiedy jego przyczynę może stanowić nagromadzenie się żółci w pęcherzyku żółciowym, co powoduje podrażnienie jego ścian. Można wskazać także na infekcję, zakażenie bakteryjne, następujące drogą krwiopochodną.

Niewielki odsetek przypadków spowodowany jest przebytymi zabiegami operacyjnymi, urazami w obrębie jamy brzusznej, w tym również oparzeniami, a także sepsą.

Rodzaje zapalenia pęcherzyka żółciowego

W zależności od obrazu klinicznego, przebiegu i czasu trwania objawów, można wyodrębnić ostre oraz przewlekłe stany zapalne pęcherzyka żółciowego.

Ostre stany wymagają natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych, polegającego na podawaniu środków przeciwzapalnych i odpowiednio dobranych antybiotyków. A w razie braku efektów stosowanej farmakoterapii, konieczne staje się zastosowanie ingerencji chirurgicznej. Ostry stan zapalny objawia się kolkowym bólem w prawej stronie nadbrzusza, czemu mogą towarzyszyć między innymi: podwyższona temperatura ciała, nudności, zwiększona wrażliwość na ból. Taki stan utrzymuje się do kilku godzin, po czym nieco łagodnieje, co nie oznacza, że zagrożenie minęło, wręcz przeciwnie – wzrasta, bowiem długotrwały stan zapalny może spowodować perforację pęcherzyka żółciowego.

Pęknięcie woreczka żółciowego zagraża życiu pacjenta. Ostre stany zapalne trwające ponad 48 godzin obligują do leczenia chirurgicznego, a zabieg należy wykonać niezwłocznie. Może on odbyć się metodą standardową, polegającą na rozcięciu powłok brzusznych i usunięciu organu bądź też metodą laparoskopową, która jest mało inwazyjna i bezpieczniejsza.

Z kolei przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego to odrębny, ogólny stan chorobowy dróg żółciowych, wywoływany przez różnego rodzaju czynniki, np. zakażenia bakteryjne, pasożytnicze lub też związki chemiczne i obecność kamieni żółciowych.

Objawy dla tego stanu są bardzo charakterystyczne i niestety mało przyjemne, zaliczamy do nich między innymi:

  • skurczowy ból po prawej stronie w podżebrzu,
  • tępą bolesność, która promieniuje w kierunku prawej łopatki,
  • nasilenie objawów dyskomfortu w wyniku błędów żywieniowych (spożywania tłustych, ostrych potraw),
  • wzdęcia,
  • problemy z wypróżnianiem się,
  • zgaga, odbijanie się, niekiedy wymioty,
  • żółte zabarwienie twardówek oczu.

Przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, a tym samym nawet do konieczności podjęcia leczenia chirurgicznego.

Rozpoznanie choroby, czyli jak lekarz diagnozuje zapalenie pęcherzyka żółciowego?

Badanie w pierwszej fazie opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz palpacyjnym dokonaniu oględzin. Następnie ma miejsce skierowanie na odpowiednie badania – podstawowe z krwi oraz niekiedy pomocnicze badania mikroskopowe, bakteriologiczne z użyciem tak zwanej sondy dwunastniczej.

Pęcherzyk żółciowy – jak przebiega leczenie stanów zapalnych?

W początkowej fazie opiera się ono na podawaniu indywidualnie dobranych – w zależności od stopnia zaawansowania choroby – środków farmakologicznych. Najczęściej są to antybiotyki. Jeśli w woreczku żółciowym znajdują się kamienie, których obecność częstokroć powoduje nawracanie stanów zapalnych oraz żółtaczkę, to konieczna jest konsultacja chirurgiczna i wykonanie zabiegu operacyjnego.

2 thoughts on “Zapalenie pęcherzyka żółciowego

  1. Zapalenie pęcherzyka żółciowego łatwo rozpoznać po wzdęciach. Zwłaszcza, że najczęściej występują one bez żadnej konkretnej przyczyny i nie mają odzwierciedlenia w zmianach diety, piciu czegokolwiek czy czymś takim. Po prostu występują same wzdęcia i potem się okazuje, że coś było nie tak.

  2. Same wzdęcia to nie musi być zapalenie pęcherzyka żółciowego. To jest niejako objaw dodatkowy, który towarzyszy mu, gdy choroba się rozwija. I też nie każdy ma wzdęcia jak ma zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 74 = 81