Wazektomia

Wazektomia
5 (100%) 3 głosy

Wazektomia to zabieg, który sprawia, że mężczyzna na stałe nie jest w stanie doprowadzić kobiety do ciąży. Polega na odcięciu lub zablokowaniu dwóch rur zwanych nasieniowodem, aby plemniki nie mogły dostać się do nasienia.

Ścieżka do poprawy zdrowia

Wazektomia może być najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rodzajem kontroli płodności. Tylko około 1 lub 2 na 1000 par może zajść w ciążę w pierwszym roku po wazektomii.

Wazektomię zwykle wykonuje się w gabinecie lekarskim. Operacja zajmuje około 30 minut. Lekarz podaje znieczulenie miejscowe, aby doszło do odrętwienia moszny. Następnie lekarz wykona bardzo małe nakłucie (otwór) po jednej stronie moszny i wyciągnie część nasieniowodu po tej stronie. Mężczyzna może poczuć szarpanie i ciągnięcie. Następnie usunie on małą część nasieniowodu i uszczelni go małymi zaciskami. Lekarz zrobi to samo po drugiej stronie. Nakłucie jest tak małe, że leczy się bez szwów. Jest to wazektomia bez użycia skalpela.

Skąd mężczyzna będzie wiedzieć, czy wazektomia zadziałała?

Po wazektomii w górnej części rurki nasieniowodu pozostaną jakieś plemniki. To może zająć więcej niż 20 wytrysków, aby usunąć plemniki, więc w tym czasie nadal istnieje ryzyko ciąży. Dopóki nie zostanie potwierdzone, że nasienie jest wolne od plemników, należy nadal stosować inną formę antykoncepcji.

Co najmniej osiem tygodni po zabiegu mężczyzna będzie musiał oddać próbkę nasienia, do przeprowadzenia testów na obecność plemników. Pomoże to również zidentyfikować rzadkie przypadki, w których nasieniowody naturalnie łączą się ze sobą. Kiedy testy potwierdzą, że nasienie jest wolne od plemników, wazektomia jest uważana za udaną i można przestać używać dodatkowej antykoncepcji.

Kilku mężczyzn nadal ma niewielką liczbę plemników w swoim systemie, ale te plemniki nie poruszają się (są znane, jako nieruchome plemniki). Prawdopodobieństwo zajścia partnerki w ciążę może być na tyle niskie, że można pomyśleć o pomyślnej wazektomii lub można poprosić o dalsze testy lub rozważyć inne opcje.

Czy możliwe jest odwrócenie?

Możliwe jest odwrócenie wazektomii. Jednak procedura nie zawsze kończy się sukcesem. Istnieje większa szansa, jeśli zrobi się to wkrótce po wazektomii.
Jeśli odwrócenie zostanie przeprowadzone w ciągu 10 lat od wykonania wazektomii, wskaźnik sukcesu wynosi około 55%. To spada, do 25%, jeśli odwrócenie zostanie przeprowadzone ponad 10 lat po wazektomii. Nawet, jeśli chirurgowi uda się ponownie połączyć rurki nasieniowodu, ciąża nadal może być niemożliwa. Dlatego trzeba mieć tego świadomość przed rozpoczęciem wazektomii.

Kto może mieć wazektomię

Przeprowadzenie wazektomii powinno być zawsze traktowane, jako stała sterylizacja? Dzieje się tak, dlatego, że chociaż możliwe jest odwrócenie, może się to nie udać. Operacja odwrócenia wymaga delikatnej mikrochirurgii, aby ponownie połączyć rury. Nawet, jeśli operacja zakończy się sukcesem, nadal może nie być możliwe ojcostwo.

Zalety i wady wazektomii

Zalety

  • Wskaźnik niewydolności jest tylko jeden na 2000 mężczyzn, którzy mają wazektomię, tylko jeden zapłodni w ciągu swojego życia.
  • Rzadko mają długoterminowy wpływ na zdrowie.
  • Wazektomia nie wpływa na poziom hormonów ani popęd seksualny.
  • Nie wpłynie to na spontaniczność seksu ani na ingerencję w seks.
  • Wazektomię można wybrać, jako prostszą, bezpieczniejszą i bardziej niezawodną alternatywę dla sterylizacji kobiet.

Niedogodności

  • Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Trudno ją odwrócić.
  • Po operacji należy stosować antykoncepcję, dopóki testy nie pokażą, że nasienie jest wolne od plemników – jeśli nasienie zawiera plemniki, możesz spowodować, zapłodnienie kobiety.

Ryzyko

Większość mężczyzn odczuwa ból i tkliwość przez kilka dni po operacji i zwykle doświadcza siniaków i obrzęków na okolicach moszny. Jednak w niektórych przypadkach wazektomia może powodować poważniejsze problemy.

Krwiak

Krwiak występuje wtedy, gdy krew gromadzi się i skrzepy w tkance otaczającej uszkodzone naczynie krwionośne. Po wazektomii może powstać krwiak wewnątrz moszny. Krwiaki są przeważnie małe (wielkości ziarnka grochu), ale czasami mogą być duże (wypełniające mosznę) i, rzadko, mogą być bardzo duże. Może to spowodować, że moszna stanie się bardzo opuchnięta i bolesna. W ciężkich przypadkach może być konieczna dalsza operacja w celu leczenia zakrzepu.

Plemniki nasienia

Kiedy nasieniowody, które niosą plemniki z jąder są cięte, plemniki mogą czasami wyciekać z nich. W rzadkich przypadkach plemniki mogą gromadzić się w otaczającej tkance, tworząc twarde grudki, które są znane, jako ziarniniaki plemników. Pachwina mężczyzny lub moszna mogą być bolesna i opuchnięta albo natychmiast, albo kilka miesięcy po zabiegu. Guzki zwykle nie są bolesne i często można je leczyć za pomocą leków przeciwzapalnych, które lekarz zaleci. Jeśli ziarniniaki są szczególnie duże lub bolesne, mogą być usunięte chirurgicznie.

Infekcja

Po wazektomii może pojawić się ryzyko rozwinięcia się infekcji w wyniku przedostania się bakterii przez nacięcia wykonane w mosznie. Dlatego po operacji ważne jest, aby zachować czystość i suchość narządów płciowych, aby ryzyko zakażenia było jak najniższe.

Długotrwały ból jąder

Niektórzy mężczyźni odczuwają ból w jednym lub obu jądrach po wazektomii. Może to nastąpić natychmiast, kilka miesięcy lub kilka lat po operacji. Może być sporadyczne lub dość częste i może różnić się od stałego tępego bólu do epizodów ostrego, intensywnego bólu. Jednak u większości mężczyzn każdy ból jest dość łagodny i nie wymagają dalszej pomocy. Długotrwały ból jąder dotyka około 1 na 10 mężczyzn po wazektomii. Ból jest zwykle wynikiem ucisku nerwu lub blizn, które wystąpiły podczas operacji.

Uczucie pełnych jąder

Po wazektomii niektórzy mężczyźni mogą odczuwać, że ich jądra są „pełniejsze” niż normalnie. Jest to zwykle spowodowane tym, że najądrza wypełniają się zmagazynowanymi plemnikami. Najądrza to długa, zwinięta rura, która spoczywa na każdym jądrze, pomaga transportować i przechowywać plemniki. Wszelkie takie uczucia powinny przejść naturalnie w ciągu kilku tygodni.

Płodność

W bardzo małej liczbie przypadków wazektomii, nasieniowody ponownie łączą się z upływem czasu. Oznacza to, że wazektomia nie będzie już skuteczną formą antykoncepcji. Jednak zdarza się to rzadko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − 41 =