Usunięcie woreczka żółciowego

Usunięcie woreczka żółciowego
5 (100%) 23 głosy

Woreczek żółciowy odgrywa bardzo ważną rolę przy trawieniu, może być jednak przyczyną dolegliwości związanych z kamicą żółciową. W przypadku takiej choroby, może pojawić się konieczność, by przeprowadzić usunięcie woreczka żółciowego.

Kiedy należy usunąć woreczek żółciowy?

Usunięcie woreczka żółciowego zazwyczaj spowodowane jest przez kamicę żółciową. W woreczku organizm magazynuje żółć, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, ponieważ umożliwia trawienie tłuszczu. W czasie transportu żółci drogami żółciowymi może dojść do wytrącania się soli i cholesterolu, które stopniowo tworzą złogi nazywane kamieniami. Często choroba nie daje żadnych wyraźnych objawów i jest wykrywana przypadkiem, w czasie badania USG jamy brzusznej. Kamienie mogą jednak również podrażniać woreczek i wpływać niekorzystnie na jego pracę. Jeśli kamień zablokuje odpływ żółci, pojawiają się bardzo bolesne dolegliwości, czyli tak zwana kolka.

W takiej sytuacji niezbędne jest wycięcie woreczka żółciowego. Czasem lekarze sugerują zabieg nawet w przypadkach, w których kamienie nie dają żadnych objawów. Taka konieczność może pojawić się u osób, które miały w rodzinie przypadki nowotworów dróg żółciowych.

Jak wygląda usunięcie woreczka żółciowego?

Jednym z często stosowanych zabiegów jest laparoskopia woreczka żółciowego. Taka metoda stosowana jest zazwyczaj w mniej poważnych przypadkach, przy małym ryzyku powikłań. Laparoskopia nie jest inwazyjna, a całą procedurę przeprowadza się przez niewielkie nacięcia, bez konieczności otwierania jamy brzusznej. Zastosowanie takiego zabiegu pozwala na szybką rekonwalescencję, a chory może szybko opuścić szpital i wrócić do normalnego życia.

Niestety laparoskopia woreczka żółciowego nie zawsze jest możliwa. W niektórych przypadkach taka metoda może grozić wystąpieniem powikłań. Nie jest również stosowana w przypadku pacjentów, którzy znajdują się w stanie ostrym. W takich sytuacjach przeprowadza się operację tradycyjnymi metodami. Takie rozwiązanie wiąże się z dłuższą rekonwalescencją, która trwa około 4 tygodni, a chory może odczuwać bóle spowodowane raną na brzuchu.

Oba zabiegi wycięcia woreczka żółciowego przeprowadzane są pod narkozą. Wybór jednej z tych metod zależy przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia oraz od zaawansowania choroby.

Zalecenia po zabiegu wycięcia woreczka żółciowego

Wycięcie woreczka żółciowego ma wpływ na pracę układu pokarmowego, dlatego pacjenci, którzy przeszli taką procedurę, powinny stosować się do zaleceń lekarskich. Po usunięciu woreczka, żółć będzie płynąć bezpośrednio do dwunastnicy. W czasie rekonwalescencji zaleca się przede wszystkim lekkostrawną dietę. Lepiej jeść częściej, ale nieduże porcje oraz pić dużo wody. Należy unikać ciężkich, smażonych potraw. Najlepsze jest gotowane lub duszone jedzenie bez dodatku sosów. Na szczęście większość osób, które maja usunięty woreczek żółciowy, może stopniowo wrócić do stosowania normalnej diety.

Jeśli złogi nie powodują dolegliwości, zazwyczaj nie stosuje się żadnego leczenia kamicy. Głównym wskazaniem do zabiegu usunięcia woreczka żółciowego są napady kolki. Niektórzy pacjenci próbują uniknąć zabiegu, stosując różne alternatywne metody, na przykład rozpuszczanie złogów przy zastosowaniu preparatów doustnych. Taki sposób jest jednak stosunkowo mało skuteczny i nie gwarantuje efektów. Proces rozpuszczania się kamieni jest powolny i może potrwać nawet kilka lat. Jednocześnie nie ma żadnej gwarancji, że po zakończeniu terapii nie dojdzie do powstania następnych złogów, które znowu doprowadzą do nieprzyjemnych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 − 81 =