Przyczyny kamicy żółciowej

Przyczyny kamicy żółciowej
5 (100%) 11 głosy
Pojawiające się zgagi po zjedzeniu tłustych lub kwaśnych potraw, ucisk w nadbrzuszu lub nagle pojawiający się ostry ból, mogą być objawami kamicy dróg żółciowych.

Kamica dróg żółciowych

Żółć jest wytwarzana w wątrobie i magazynowana w pęcherzyku żółciowym, powszechnie nazywanym woreczkiem. Składa się z wielu substancji, ale przede wszystkim to cholesterol, kwasy i sole żółciowe, sole mineralne, sole kwasów tłuszczowych, mocznik oraz lecytyna. Żółć uczestniczy przede wszystkim w trawieniu tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wraz z nią wydalane są wszystkie zbędne lub toksyczne substancje.

U ok. 20% osób w woreczku żółciowym dochodzi do powstawania złogów, powszechnie nazywanych kamieniami. To wytrącone cząsteczki cholesterolu lub soli żółciowych, które zbijają się w większe grudki. Kamienie żółciowe mogą powstać nie tylko w woreczku żółciowym, ale także w wątrobie lub kanałach dróg żółciowych. Kamica przewodowa (w drogach żółciowych) bardzo rzadko występuje jako samoistna choroba, najczęściej jest efektem przesuwania się kamieni z pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami kamicy dróg żółciowych jest związane z nieprawidłowym wydalaniem żółci, spowodowanym słabą perystaltyką lub zaburzeniami pracy wątroby, nadmierna produkcja cholesterolu lub niedobór kwasów żółciowych.

W wielu wypadkach przyczyny kamicy żółciowej mają podłoże genetyczne. Należą do nich:

  • płeć – kobiety chorują 4-5 razy częściej niż mężczyźni,
  • wiek – zdecydowanie częściej chorują osoby starsze,
  • leczenie hormonalne,
  • skłonności rodzinne,
  • mukowiscydoza.

Prawdopodobieństwo zachorowania na kamicę dróg żółciowych zwiększa przyjmowanie leków z grupy fibratów, otyłość (zwłaszcza brzuszna), stosowanie restrykcyjnych diet, cukrzyca.

Bardzo często przyczyna kamicy żółciowej spowodowana jest niewłaściwą dietą bogatą w ciężkostrawne tłuszcze. To one też powodują nasilenie niektórych objawów.

Objawy kamicy dróg żółciowych

Rozwój kamicy dróg żółciowych trwa przez wiele lat i nie towarzyszą jej żadne objawy. Pojawiają się one wtedy, gdy kamienie utrudniają przepływ żółci lub gdy zaczynają się przemieszczać.

Do objawów mniej charakterystycznych należą zgaga, odbijanie, ucisk w nadbrzuszu, nudności i wymioty. Mogą jednak oznaczać one inne choroby układu pokarmowego. Najbardziej charakterystycznym objawem jest kolka żółciowa, to nagły i bardzo ostry ból, pojawiający się po prawej stronie nadbrzusza. Początkowo przechodzi samoistnie, w miarę zwiększania się kamieni i ich ilości, wymaga leczenia.

Leczenie kamicy dróg żółciowych

Początkowo choremu podaje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe. W zależności od składu kamieni, można stosować leczenie farmakologiczne, mające na celu ich rozpuszczenie. Najczęściej stosuje się jednak resekcję (usunięcie) woreczka żółciowego. Może być ona przeprowadzona laparoskopowo, czyli nieinwazyjnie przy użyciu lasera lub tradycyjnym cięciem chirurgicznym, jednak metoda ta jest stosowana tylko w przypadkach przeciwwskazań do laparoskopii.

2 thoughts on “Przyczyny kamicy żółciowej

  1. Nie mam otyłości, nie mam w rodzinie żadnych podobnych chorób, a więc genetyka też odpada. Z lekarzem zastanawialiśmy się długo jakie mogą być przyczyny kamicy żółciowej u mnie. A potem okazało się, że w dużej mierze jest to uzależnione od tego w jaki sposób człowiek się odżywia i bardzo możliwe, że moja skłonność do fast foodów, która nie powoduje nadwagi, bo dużo się ruszam, może być przyczyną kamicy.

  2. Przyczyny kamicy żółciowej to też często dieta odchudzająca. Na przykład dieta Dukana, oparta na dużej ilości białka, może być przyczyną kamicy żółciowej. Kamień szybko i po cichu się będzie rozwijał, jak nie zastosujecie jej w całości, bo czegoś tam nie lubicie. Na przykład otrębów, które w niej mają działanie oczyszczające. Potem będzie tak duży, że potrzebna będzie operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 5 =