Polip w woreczku żółciowym

Polip w woreczku żółciowym
4.8 (96.67%) 18 głosy

Woreczek żółciowy to nieduży narząd, znajdujący się w pobliżu wątroby. Jego funkcją jest magazynowanie żółci, która jest następnie transportowana do dwunastnicy, gdzie odpowiada za trawienie tłuszczów. Czym jest polip w woreczku żółciowym?

Polipy to guzowate twory, powstające w obrębie woreczka żółciowego. Istnieje kilka rodzajów polipów – cholesterolowe, gruczolaki i zmiany rozrostowe. Najbardziej niebezpieczne są gruczolaki, które wywodzą się z błony śluzowej. Są to zmiany łagodne, jednak mogą się łatwo przekształcić w nowotwór złośliwy. W obrębie woreczka wykrywa się także inne guzy. Polipy w woreczku żółciowym to dosyć częsta dolegliwość, która występuje u kilku procent populacji, częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Polip na woreczku żółciowym – rozpoznanie

W bardzo wielu przypadkach polip w woreczku żółciowym nie daje żadnych symptomów. Czasem mogą pojawiać się objawy w postaci bólu i dyskomfortu odczuwanego w górnej części brzucha. Polipy na woreczku żółciowym wykrywa się przede wszystkim przez badanie USG, które pozwala na dokładne określenie ich lokalizacji, wielkości i liczby. Ponieważ zazwyczaj nie dają objawów, często znajduje się je przypadkowo w czasie rutynowego USG.

Leczenie polipów na woreczku żółciowym

Często nie stosuje się żadnego leczenia polipów. Wybór odpowiedniego podejścia zależy głównie od rozmiaru zmian. W przypadku małych polipów zaleca się głównie obserwację przez systematyczne przeprowadzanie USG. Regularne badania mają przede wszystkim na celu sprawdzenie, czy zmiany nie rozrastają się, przechodząc w nowotwór. Takie zalecenia dotyczą zdecydowanej większości pacjentów, ponieważ polipy mają zazwyczaj bardzo małe rozmiary.

W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie woreczka żółciowego. Taki zabieg wykonuje się, jeśli obserwowany polip zaczyna szybko zwiększać swoje rozmiary. Kolejnym wskazaniem są objawy ze strony polipa, na przykład ból i dyskomfort. Woreczek żółciowy usuwa się również po wykryciu pojedynczej zmiany, która jest większa niż 1 centymetr.

W przypadku niedużych polipów woreczka żółciowego przeprowadza się zabieg laparoskopowy, który jest mniej inwazyjny i pozwala na szybką rekonwalescencję. Zmiany większe niż 20 mm wymagają jednak usunięcia w trakcie tradycyjnej operacji. Wynika to z faktu, że takie polipy są związane z dużym prawdopodobieństwem raka.

Polipy woreczka żółciowego a rak

Ryzyko wystąpienia raka w polipie jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym jest wielkość. Największe prawdopodobieństwo dotyczy zmian, które mają powyżej 1 cm. W mniejszych polipach ryzyko jest bardzo niewielkie. Pozostałe czynniki podnoszące ryzyko to wiek, kamica pęcherzyka żółciowego, szybki rozrost polipa, występowanie tylko jednego polipa.

Dieta przy polipach woreczka żółciowego

Osoby, u których stwierdzono polipy woreczka żółciowego, muszą zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Jadłospis powinien składać się z lekkostrawnych potraw. Nieskazane jest spożywanie dużych ilości tłuszczu. Z diety trzeba wykluczyć przede wszystkim tłuszcze zwierzęce, czyli smalec i łój, a także wyroby cukiernicze, wędliny i tłuste ryby. Potrawy najlepiej gotować i zrezygnować ze smażenia i duszenia. Nie zaleca się także produktów o wysokiej zawartości błonnika, które mogą nasilać wzdęcia.

Polipy woreczka żółciowego to dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Chociaż w większości przypadków nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, należy je regularnie obserwować na wypadek rozwoju zmian nowotworowych. Podstawą są systematyczne badania USG jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 12 =