Pielęgnacja na trądzik różowaty

Pielęgnacja na trądzik różowaty
5 (100%) 2 głosy

Rosacea, czyli inaczej trądzik różowaty, to choroba skóry dotykająca przede wszystkim osoby dorosłe, w tym – głownie kobiety po 30. roku życia. Statystki wskazują, że trądzik różowaty może dotykać nawet co dziesiątej osoby po 30. roku życia. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się przede wszystkim panie przechodzące zmiany hormonalne, a także osoby zmagające się z cerą naczynkową i cerą bardzo wrażliwą. Ryzyko zwiększa także nadużywanie promieniowania słonecznego czy solarium na przestrzeni lat, a także częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów, a nawet problemy trawienne. Do tego wszystkiego dochodzi także zaplecze genetyczne – pewne osoby będą bardziej narażone na trądzik różowaty po prostu dlatego, że występuje on u nich rodzinnie.

Mimo, że najczęściej atakuje on panie, trądzik różowaty występuje także u mężczyzn, i najczęściej objawia się w postaci przerostu tkanki na skórze nosa. Poza tym rosacea objawia się uporczywym rumieniem, pękaniem naczynek w okolicy nosa, policzków, czoła i brody, a nawet w okolicach oczu, oraz grudkami i ropnymi krostkami na skórze.

Trądzik różowaty – pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja na trądzik różowaty jest kluczowa przy leczeniu trądziku różowatego. Dobrze dobrana – może być ogromną pomocą, a zły wybór kosmetyków może spowodować drastyczne pogorszenie się rumienia i krost. Należy przede wszystkim odstawić jakiekolwiek kremy i maści sterydowe, a także kosmetyki zawierające alkohol. Odstawić należy także peelingi mechaniczne i kosmetyki zawierające silne składniki złuszczające – jakiekolwiek złuszczanie powinno być przeprowadzone tylko i wyłącznie pod nadzorem kosmetologa lub dermatologa. Lekarze odradzają także zakrywanie trądziku mocnym makijażem, drogeryjnymi podkładami i bazami pod makijaż opartymi na silikonach i mocnych barwnikach. Jeśli nie możemy obejść się bez makijażu, najlepiej jest wybrać delikatny podkład mineralny lub podkład apteczny i skontaktować się z dermatologiem.

Dobry krem na trądzik różowaty

Jak wybrać pielęgnację, która pomoże, a nie zaszkodzi nam w leczeniu rosacei? Dobry krem na trądzik różowaty powinien spełniać kilka podstawowych wymagań. Po pierwsze, powinien być hipoalergiczny i bezzapachowy, pozbawiony alkoholu i innych składników które mogą zaszkodzić delikatnej skórze. Po drugie, odpowiedni krem powinien zawierać składniki aktywne które pomogą w walce z trądzikiem różowatym. W kosmetykach drogeryjnych i aptecznych znajdziemy między innymi wyciąg z kasztanowca, który wzmocni naczynka krwionośne, miłorząb japoński, który poprawia krążenie i również zmniejsza kruchość naczynek, arnikę, która pomaga na obrzęki, a także takie składniki jak wyciąg z nagietka, alg morskich czy oczaru.

acnerose kremDodatkowo w maściach, które może przepisać nam dermatolog, może znaleźć się na przykład kwas azelainowy, który pomaga złagodzić stany zapalne, retinoidy, które blokują aktywność gruczołów łojowych. Lekarz może przepisać nam także maść zawierającą metronidazol lub inne antybiotyki, które, nakładane na skórę z trądzikiem różowatym będą działać przeciwzapalnie i zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby.

Przeczytaj też o maseczkach na trądzik różowaty: http://www.endokrynologiczne.info.pl/inne/najlepsze-domowe-maseczki-na-tradzik-rozowaty/

Ochrona przeciwsłoneczna a trądzik różowaty

Oprócz składników aktywnych, krem na trądzik różowaty, jeśli ma być używany w ciągu dnia, powinien koniecznie zawierać filtr UV. Promieniowanie słoneczne jest jednym z najpoważniejszych czynników pogorszenia trądziku różowatego, a ochrona przed promieniowaniem UV u osób z rosaceą powinna być stosowana codziennie – nawet jesienią czy zimną – i oparta o filtr z wysokim faktorem, minimum 30. Jest to niezbędne, jeśli myślimy poważnie o wyleczeniu uporczywego rumienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + = 15