Pęcherzyk żółciowy

Pęcherzyk żółciowy
5 (100%) 8 głosy

Pęcherzyk żółciowy (nazywany także często woreczkiem żółciowym), to jeden z ludzkich narządów wewnętrznych należących do tych, które nie są szczególnie doceniane. Tymczasem spełnia on wiele ważnych funkcji w organizmie, bowiem bez niego układ trawienny może nie pracować w prawidłowy sposób.

Gdzie się znajduje i jak wygląda pęcherzyk żółciowy?

Co to jest pęcherzyk żółciowy? To narząd zlokalizowany tuż pod wątrobą, połączony z nią za pomocą specjalnych przewodów żółciowych. Z kształtu przypomina on gruszkę i posiada zwykle niemal 10 centymetrów długości. Ma on kilka części składowych. Są to: szyjka, trzon oraz dno. Jego specjalna ściana jest aż trzywarstwowa i składa się z błony surowiczej, błony mięśniowej oraz błony śluzowej. Zapobiegają one przedostawaniu się do organizmu jej zawartości. W pęcherzyku żółciowym, jak wskazuje na to jego nazwa, gromadzi się bowiem żółć. Pęcherzyk żółciowy jest w stanie zgromadzić aż 70 ml żółci.

Najważniejsze funkcje pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy to bardzo ważne ogniwo układu trawiennego człowieka. Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy czym jest pęcherzyk żółciowy i jaką spełnia rolę, traktując go podobnie, jak wyrostek robaczkowy, który można bez problemu usunąć. Tymczasem pęcherzyk żółciowy jest odpowiedzialny za gromadzenie i zagęszczanie żółci magazynowanej w nim między posiłkami oraz wydzielanej, gdy posiłek znajdzie się już w układzie pokarmowym.

Żółć, produkowana przez wątrobę i gromadzona następnie w pęcherzyku żółciowym, jest odpowiedzialna za emulgowanie tłuszczy, a więc ułatwia ich trawienie oraz wchłanianie. W ten sposób możliwe jest także wchłonięcie przez organizm witamin, które są rozpuszczane w tłuszczach. Można więc powiedzieć, że pęcherzyk żółciowy spełnia niezwykle istotną rolę w trawieniu każdego organizmu. Bez niego nie przebiega ono w prawidłowy sposób, czego konsekwencją mogą być poważne komplikacje zdrowotne.

Czy można żyć bez pęcherzyka żółciowego?

W niektórych sytuacjach konieczne jest wycięcie pęcherzyka żółciowego. Szczególnie zalecane jest to w przypadku, w którym w tym organie zgromadzi się duża ilość kamieni żółciowych. Usunięcie pęcherzyka żółciowego to nie wyrok i można z tym żyć, natomiast trzeba się w takim przypadku trzymać ściśle zaleceń lekarzy. Przede wszystkim konieczna jest w takiej sytuacji diametralna zmiana diety polegająca na unikaniu ciężkostrawnych potraw. Oprócz tego konieczne jest wspomaganie się lekami do końca życia. Należy również pamiętać, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości gastrycznych, należy udać się do gastroenterologa. Mogą one bowiem stanowić konsekwencję usunięcia pęcherzyka żółciowego. Niestosowanie się do takich zaleceń kończy się zwykle bolesnymi i utrudniającymi w znaczny sposób życie dolegliwościami.

Jak wygląda usunięcie pęcherzyka żółciowego?

Usunięcie pęcherzyka żółciowego wykonuje się metodą klasyczną, przez rozcięcie powłok brzusznych lub też za pomocą laparoskopu. Obecnie coraz częściej lekarze decydują się na to drugie rozwiązanie. Jest ono o wiele bardziej bezpieczne. Dzięki mniejszej inwazyjności maleje ryzyko wystąpienia znacznych komplikacji po zabiegu.

Ponadto, po operacji przeprowadzonej laparoskopowo pacjent o wiele szybciej wraca do normalnego życia. Niewielkie ranki powstałe na brzuchu goją się bowiem o wiele bardziej sprawnie niż duża i głęboka rana, powstała po operacji wykonanej w klasyczny sposób. Zabieg wycięcia pęcherzyka żółciowego wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym. Pacjent po wybudzeniu przebywa jeszcze w szpitalu kilka dni.

2 thoughts on “Pęcherzyk żółciowy

  1. Pęcherzyk żółciowy gromadzi aż 70 ml żółci? Wow, to nieźle, bo przecież to jest z pół szklanki największego i najbardziej żrącego syfu jaki można sobie wyobrazić. Kwas solny, który się uważa za żrący to praktycznie nic przy właściwościach takiej żółci.

  2. Teraz to pojechałeś… Zalecam jednak, żebyś powrócił do szkoły i poczytał trochę o kwasach, a zwłaszcza ich neutralizacji. Wtedy nie będziesz myślał, że pęcherzyk żółciowy to nie wiadomo jaka bomba z opóźnionym zapłonem, a zwykły narząd, jakich wiele w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =