Objawy woreczka żółciowego

Objawy woreczka żółciowego
5 (100%) 24 głosy

Najczęściej problemy z woreczkiem żółciowym kojarzone są z ostrym bólem, który przechodzi po wzięciu kilku tabletek na rozkurczenie mięśni. Jednak atak woreczka żółciowego to nie jedyna dolegliwość, na jaką mogą się uskarżać pacjenci z chorym woreczkiem żółciowym. Jak są objawy woreczka żółciowego i czy leczenie operacyjne jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z bólem i niestrawnością?

Woreczek żółciowy – objawy choroby

Tworzenie się złogów, zwanych powszechnie kamieniami w przewodach żółciowych oraz ich odkładanie się w woreczku żółciowym, to przypadłość kojarzona bardzo często z niewłaściwą dietą. Jednak samo tworzenie się kamieni żółciowych zazwyczaj odbywa się przez lata i nie kojarzy się z żadnymi dolegliwościami gastrycznymi. Dopiero gdy kamienie powstaną i umiejscowią się np. przy ujściu woreczka żółciowego, uniemożliwiając odprowadzanie żółci, dochodzi do ataku.

Objawy woreczka żółciowego to najczęściej bóle i ataki kolki wątrobowej, umiejscowione z prawej strony ciała. Często towarzyszą im nudności lub wymioty, czasem, podobnie jak przy tworzeniu się kamieni w woreczku, pacjenci cierpią na niestrawność czy mają wrażenie ciężkości na żołądku.

Większość objawów nasila się bezpośrednio po spożyciu bardzo obfitego, a jednocześnie tłustego posiłku, zatem do ataku woreczka żółciowego bardzo często dochodzi wieczorem. To właśnie wtedy wątroba musi wyprodukować więcej żółci, odpowiedzialnej za trawienie tłuszczu. Jej częstsze i przyspieszone wydalanie prowadzi do przemieszczania się kamieni żółciowych, co pacjent odczuwa jako dolegliwości bólowe połączone z kolkami.

Jak się tworzą kamienie żółciowe?

Złogi w woreczku oraz w przewodach żółciowych tworzą się przez lata i najczęściej nie powodują żadnych dolegliwości. Najczęściej wymienianymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu kamieni żółciowych jest zbyt tłusta dieta, choć kamica w woreczku dotyka również osoby stosujące często głodówki i diety bardzo rygorystyczne. Niemniej jednak, jeśli w diecie pacjenta pojawia się zbyt mało błonnika, a jednocześnie spożywa on dużo tłuszczów zwierzęcych, ryzyko powstania kamieni w woreczku znacząco wzrasta.

Jak leczyć kamicę żółciową?

Przy atakach kolki wątrobowej można sobie pomagać tak zwanymi metodami domowymi. Na wątrobę warto położyć ciepły kompres, wspomagając się jednocześnie lekami rozkurczowymi. Pacjent powinien zrezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej – najlepiej, aby także się położył.

Skuteczne bywa przyjęcie leków pobudzających wątrobę do wytwarzania żółci. Przez kilka dni po ataku woreczka żółciowego pacjent powinien przebywać na lekkiej diecie, którą dopiero w kolejnych dniach można poszerzać o kolejne produkty. Jednak stwierdzenie, czy za ataki odpowiada jedynie tłusta dieta, czy może ataki kolki powodują kamienie, jest możliwe po przeprowadzeniu badań. Jeśli za atak woreczka żółciowego odpowiada dieta, zaleca się jej zmianę oraz włączenie do niej produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Natomiast jeśli za objawy woreczka żółciowego odpowiada kamica, wówczas lekarz może zasugerować usunięcie całego woreczka wraz z wytworzonymi w nim złogami. Takie zabiegi najczęściej wykonuje się metodą laparoskopową, co oznacza, że jeśli u pacjenta nie wystąpiły żadne powikłania, to najpóźniej następnego dnia po zabiegu może on wrócić do domu.

Pacjentom, także po usunięciu woreczka żółciowego, zaleca się stosowanie diety, w której wyeliminowane zostały produkty tłuste, a niektóre rodzaje nabiału – zastąpione lżejszymi jogurtami i kefirami. W diecie powinny się także znaleźć wybrane rodzaje warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 − = 56