Objawy problemów z pęcherzykiem żółciowym

Objawy problemów z pęcherzykiem żółciowym
5 (100%) 17 głosy

Pęcherzyk żółciowy to narząd wewnętrzny, zlokalizowany tuż pod wątrobą i odpowiedzialny za gromadzenie żółci oraz jej wydzielanie w odpowiednim momencie. Jest on więc bardzo ważnym ogniwem każdego układu trawiennego. Bez niego nie jest możliwe jego w pełni prawidłowe działanie. Problemy w prawidłowej pracy tego narządu sygnalizowane są przez szereg niezwykle charakterystycznych objawów. Gdy tylko się one pojawią, należy podjąć odpowiednie działania, by nie pojawiły się komplikacje zdrowotne.

Główne objawy problemów z pęcherzykiem żółciowym

Jakie są główne objawy problemów z pęcherzykiem żółciowym? Przede wszystkim jest to silny ból pęcherzyka, który zwykle jest związany z kamieniami żółciowymi. Pojawia się on, gdy takie kamienie żółciowe przemieszczają się przewodem lub też kanałem żółciowym do dwunastnicy.

Atak bólu związany z pęcherzykiem żółciowym może trwać nawet 2 do 3 godzin. Ból zlokalizowany jest zwykle w górnej części brzucha, tuż pod żebrami, ale zdarza się, że promieniuje on aż do prawego ramienia oraz łopatek.

Kiedy zwykle pojawiają się dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego?

Pęcherzyk żółciowy daje o sobie znać u osób, które posiadają kamienie żółciowe, w szczególności tuż po spożyciu tłustych potraw, ale także czekolady i słodkich przysmaków.

Jak odróżnić ból związany z pęcherzykiem żółciowym od bólu innego źródła? Wystarczy w tym celu dotknąć ciała tuż pod żebrami, z prawej strony żołądka. Gdy pojawi się wówczas ból utrudniający złapanie oddechu, oznacza to, że przyczyną dolegliwości jest pęcherzyk żółciowy. Zwykle ból pojawia się po dotknięciu miejsca, w którym znajdują się kamienie żółciowe zgromadzone w pęcherzyku żółciowym. Nacisk nimi na ścianki pęcherzyka żółciowego bywa bardzo bolesny.

Jak postępować przy problemach z pęcherzykiem żółciowym?

W przypadku, gdy pojawią się problemy z pęcherzykiem żółciowym, należy zapisać się na wizytę u gastrologa. Gastrolog najczęściej kieruje swoich pacjentów na specjalistyczne badanie (zwykle jest to USG), które pozwala zbadać, czy przyczyną dolegliwości bólowych są kamienie żółciowe zlokalizowane w pęcherzyku żółciowym. Jeśli tak jest, kolejnym etapem jest najczęściej chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego (metodą klasyczną lub też za pomocą laparoskopu).

Pęknięcie pęcherzyka żółciowego wypełnionego kamieniami żółciowymi grozi bowiem nawet śmiercią. Do czasu usunięcia pęcherzyka żółciowego zalecane jest leczenie zachowawcze, polegające na unikaniu określonych produktów spożywczych i potraw. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego dodatkowo stosowane są leki przeciwbólowe i antybiotyki.

Jak wygląda usunięcie pęcherzyka żółciowego?

Obecnie odchodzi się od wycinania pęcherzyka żółciowego w klasyczny sposób. W tym przypadku istniało bowiem większe ryzyko wystąpienia u pacjenta powikłań, które mogły zagrażać nawet jego życiu.

W większości przypadków stosuje się teraz wycinanie pęcherzyka żółciowego laparoskopowo. Przy wycinaniu pęcherzyka żółciowego laparoskopowo, w brzuchu pacjenta wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie, przez które do układu trawiennego pacjenta wpuszcza się niezwykle precyzyjne i niewielkie narzędzie uzbrojone w chwytaki, które robiąc nacięcie w odpowiednim miejscu, jest w stanie dodatkowo wyjąć pęcherzyk żółciowy. Warto jest pamiętać o tym, że wycięcie pęcherzyka żółciowego nie jest możliwe w każdym przypadku. Pozwolenia na tego typu zabieg nie otrzymują np. pacjenci, u których kamienie żółciowe są tak duże, że niemożliwe staje się wyjęcie pęcherzyka żółciowego przez mały otwór.

2 thoughts on “Objawy problemów z pęcherzykiem żółciowym

  1. Problemy z pęcherzykiem żółciowym trzeba zakończyć operacyjnie. Niektórzy lekarze będą was najpierw namawiać na jakieś leczenie, ale potem i tak się okaże, że jedynym ratunkiem jest laparoskopia. Nie ma innej opcji, poważnie, szkoda czasu na inne rodzaje leczenia.

  2. Gdyby każdy mógł sobie wybierać leczenie pęcherzyka żółciowego to może by tak było, ale w Polsce póki co to właśnie lekarz decyduje jaka będzie forma leczenia. I pacjent niewiele może zrobić, nawet jak się zna ale nie jest lekarzem, to najwyżej może zmienić lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3