Objawy kamicy żółciowej

Objawy kamicy żółciowej
5 (100%) 6 głosy
Kamica pęcherzyka żółciowego to schorzenie, które co roku dopada wiele tysięcy dorosłych Polaków. Kamica żółciowa objawy daje dość charakterystyczne, chociaż w pierwszych tygodniach i miesiącach po pojawieniu się w pęcherzyku kamieni żółciowych, są one zwykle niewidoczne.

Pierwsze objawy kamicy żółciowej

Jeśli chodzi o pierwsze objawy kamicy żółciowej, jest to uczucie pełności, odbijanie się, wzdęcia oraz gniecenie w nadbrzuszu. Pojawiają się one zwykle po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy. Wiele osób nie wiąże zupełnie takich objawów z kamicą żółciową, zrzucając je na karb przejściowych problemów z trawieniem.

W bardziej zaawansowanych stadiach kamicy żółciowej pojawia się ból zlokalizowany w nadbrzuszu lub pod łukiem żebrowym. Ból jest bardzo silny i może promieniować na plecy, łopatkę, szyję i kark, powodując dodatkowo nudności i wymioty. Ból jest związany z zablokowaniem się ujścia do przewodu pęcherzykowego. Dochodzi wówczas do problemów z odpływem żółci.

Inne objawy związane z wystąpieniem kamicy żółciowej

W diagnozowaniu kamicy żółciowej mogą pomóc inne, nietypowe objawy, które w połączeniu z tymi charakterystycznymi, stanowią spore ułatwienie dla lekarza stawiającego diagnozę. Wśród innych objawów, które mogą świadczyć o kamicy żółciowej, wyróżnia się gorączkę i dreszcze, brak apetytu i żółtaczkę.

Jak długo utrzymują się dolegliwości związane z pęcherzykiem żółciowym?

Bólowe objawy kamicy pęcherzyka żółciowego mogą się utrzymywać od 10 minut do nawet 3 godzin. Wszystko uzależnione jest od wielkości i ilości kamieni, które zablokowały przewód żółciowy. Ból spowodowany kamieniami żółciowymi zalegającymi w pęcherzyku żółciowym, nazywany jest często kolką.

Diagnostyka kamicy żółciowej

Diagnostyka kamicy żółciowej, oprócz ogólnego badania fizykalnego, obejmuje także wykonanie USG jamy brzusznej. Za pomocą takiego badania możliwe jest określenie stanu pęcherzyka żółciowego, a przede wszystkim jego rozmiarów, grubości jego ścian, a także wielkości znajdujących się w nim kamieni żółciowych i drożności przewodów żółciowych.

Takie badanie stanowi podstawę do wykonania dalszych kroków w postaci podjęcia decyzji o wycięciu pęcherzyka żółciowego lub też wykonania dalszych badań w postaci tomografii komputerowej, jeśli istnieje zagrożenie, że przyczyną dolegliwości jest nowotwór.

Powikłania związane z kamicą żółciową

Kamicy żółciowej nie wolno w żaden sposób lekceważyć, ponieważ nieusunięcie w odpowiednim czasie wypełnionego kamieniami pęcherzyka żółciowego prowadzi do pojawienia się w nim wodnistego płynu, który następnie przekształca się w ropę.

Efektem pojawienia się ropy w pęcherzyku jest z kolei zapalenie dróg żółciowych, zapalenie otrzewnej lub zapalenie trzustki. Jest to stan, który wymaga specjalistycznej pomocy lekarzy.

Trzeba działać niezwykle szybko. Nieodzowna dla celów uratowania zdrowia i życia jest w takim przypadku odpowiednio wyposażona karetka pogotowia, szczególnie w przypadku, gdy objawy kamicy żółciowej utrzymują się przez dłuższy czas niż 3 godziny.

2 thoughts on “Objawy kamicy żółciowej

  1. Po co te wszystkie kombinacje? Ból brzucha jest przede wszystkim pierwszym objawem kamicy żółciowej. Oczywiście potem można rozróżniać na miejsca czy konkretne narządy, ale prawda jest taka, że nie ma większego sensu rozmowa na temat szczegółowych objawów, bo bez badania USG nic mądrego człowiek nie wymyśli…

  2. Tylko, że ból brzucha może być spowodowany wieloma innymi dolegliwościami, nawet nie chorobami. I z każdym bólem brzucha idziesz do lekarza na USG? No właśnie, dlatego warto poznać inne objawy kamicy, żeby w porę móc zareagować gdy będzie się działo coś naprawdę niepokojącego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 − = 53