Leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej
5 (100%) 15 głosy
Kamica żółciowa to schorzenie, które daje poważne dolegliwości w postaci tak zwanej kolki żółciowej. W jaki sposób leczy się tę chorobę i co można zrobić, by jej zapobiegać?

W przypadku takiego schorzenia, jak kamica żółciowa leczenie zależy od tego, czy pojawiły się już dolegliwości związane z zatkaniem kanału wiodącego od woreczka żółciowego do dwunastnicy lub od wątroby do woreczka żółciowego. To tam bowiem tworzą się tak zwane kamienie żółciowe, które stanowią zaporę w sprawnym przesuwaniu się żółci produkowanej przez wątrobę.

Żółć jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów, dlatego w przypadku zatkanego kanalika dolegliwości pojawiają się szybko i są na tyle intensywne, że trudno je lekceważyć. Powodem nasilonych dolegliwości są zarówno kamienie, jak i drobnoustroje – w przypadku zatkanego kanału może dojść do infekcji i tak zwanego ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Jednak nie zawsze kamienie żółciowe zatykają kanały całkowicie. W takich przypadkach osoba cierpiąca na kamicę żółciową zazwyczaj nie wie o ich istnieniu.

Kiedy i jak leczyć kamicę żółciową

Leczenie kamicy żółciowej jest niezbędne w przypadku częstych kolek żółciowych, objawiających się bóle nadbrzusza oraz widoczną żółtaczką. W takich przypadkach usunięcie kamieni żółciowych jest zazwyczaj niezbędne. Można to zrobić operacyjnie, usuwając woreczek żółciowy lub przy pomocy ultradźwięków, które rozbijają kamienie na mniejsze, co pozwala na ich samoistne usunięcie. Choć możliwe jest usunięcie samych kamieni w przypadku operacji chirurgicznej, to jednak zazwyczaj skutkowało to szybkim nawrotem choroby. Istnieją również leki na kamicę żółciową, które rozpuszczają kamienie. Należy jednak pamiętać, że kuracja przy pomocy tego typu środków trwa zwykle latami, ponieważ konieczne jest nie tylko rozpuszczenie złogów, ale także zapobieganie powstaniu nowych.

Inne leki stosowane przy kamicy żółciowej mogą mieć na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, jak i obniżenie poziomu cholesterolu. Warto bowiem pamiętać, że kamienie żółciowe najczęściej mają w swoim składzie cholesterol. Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi może więc zapobiec występowaniu tego typu złogów.

Domowe sposoby na kamicę żółciową

Czy kamicę żółciową można leczyć w sposób naturalny? W przypadku dolegliwości bólowych, które mogą być spowodowane zatkaniem kanału przez kamień, można stosować ziołowe środki rozkurczowe, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu. Do ziół pomocnych w przypadku kolki żółciowej należą: mniszek lekarski, ziele dziurawca, mięta, glistnik oraz kurkuma.

Najbardziej popularnym sposobem leczenia kamicy jest również dieta. Zmieniony jadłospis można stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Podstawą diety jest unikanie produktów, które mogą wpłynąć na pojawienie się kamieni. To przede wszystkim tłuste i słodkie pokarmy, jedzone w nadmiarze, są przyczyną powstawania kamieni żółciowych. Warto pamiętać, że ryzyko wystąpienia kamicy wzrasta również w przypadku przyjmowania doustnej antykoncepcji, jak i otyłości.

Nawet jeśli naturalne metody leczenia przyniosą oczekiwany skutek, nie należy rezygnować z wizyty u lekarza. Zdarza się bowiem, że podobne dolegliwości pojawiają się w wyniku poważnych chorób trzustki i wątroby.

3 thoughts on “Leczenie kamicy żółciowej

  1. Leczenie kamicy żółciowej warto rozpocząć od domowych sposobów. Ale nie tylko zioła są dobre na kamicę. Przede wszystkim warto zrewidować swoje pojęcie na temat odżywiania a przede wszystkim tego co się pije, jak często i w jaki sposób.

  2. Leki na kamicę żółciową są skuteczne tylko w przypadku, gdy kamienie są naprawdę małe. Wtedy można je niejako rozpuścić. Problem w tym, że jak są małe to bardzo rzadko się je wykrywa, a większe to już trzeba usuwać operacyjnie.

  3. Witam…nie wiem czy ktoś mi poradzi w tym domowym sposobie usuwania kamienia który mam w woreczku… 8 milimetrów . Stosuje ostropest ,pije po posiłkach 30 -1h herbatę żółciopędna ,a na czczo łyżka oliwy z oliwek z dwiema łyżkami soku z cytryny… Czy komuś się udało pozbyć tego problemu t właśnie metoda bądź inną …będę bardzo wdzięczna za odpowiedź ! Zabieg jest dla mnie ostatecznością .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

28 + = 35