Konsekwencje zapalenia zatok

Konsekwencje zapalenia zatok
5 (100%) 12 głosy

Leczenie zapalenia zatok to długotrwały proces, podczas którego bardzo często można się spotkać z niewłaściwymi zachowaniami ze strony cierpiących na to schorzenie osób. Zaniechania w zakresie leczenia zapalenia zatok mogą być tymczasem bardzo poważne, dlatego warto jest każdorazowo skonsultować się z lekarzem, który jest w stanie zminimalizować ryzyko powikłań. Szczególnie niebezpieczne jest przewlekłe zapalenie zatok, ale istnieje także możliwość powikłań przy ostrym i podostrym zapaleniu zatok, które trwają znacznie krócej.

Do kogo udać się z zapaleniem zatok?

Z objawami zapalenia zatok należy udać się na początek do lekarza ogólnego, pierwszego kontaktu. Kluczowy jest czas. Nie należy odkładać wizyty na kolejne dni, próbując leczyć się samodzielnie. Zapalenie zatok może bowiem w tym czasie spowodować poważne szkody w organizmie. Lekarz pierwszego kontaktu, po badaniu ogólnym, zwykle wypisuje skierowanie do laryngologa, który przepisuje takie leki, jak glikokortykosteroidy, leki przeciwzapalne niesteroidowe oraz leki, które obkurczają błonę śluzową, a w przypadku, gdy takie leczenie nie pomaga – antybiotyki.

Oczywiście można wspomagać się domowymi sposobami (np. płukanie zatok za pomocą roztworu z solą fizjologiczną), aczkolwiek powinny mieć one tylko i wyłącznie działanie wspomagające. Nie można się opierać wyłącznie o leczenie tego typu.

Powikłania przy braku odpowiedniego leczenia zatok

Jeśli chodzi o podstawowe powikłania nieleczonego zapalenia zatok, wyróżnia się wśród nich powikłania obejmujące oczy i oczodoły (w tym m.in. zapalenie tkanek miękkich oczodołu, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej lub obrzęk zapalny powiek), ale również powikłania wewnątrzczaszkowe, których konsekwencją może być trwały uszczerbek na zdrowiu.

W przypadku powikłań obejmujących oczy i oczodoły może dojść do przejściowego lub nawet trwałego pogorszenia się wzroku, z kolei jeśli chodzi o powikłania wewnątrzczaszkowe (do których zalicza się ropień mózgu, zapalenie zatok żylnych opony twardej, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), im dłużej zwleka się z podjęciem właściwego leczenia zapalenia zatok, tym większe jest ryzyko zgonu w związku z niewydolnością mózgu.

Jak nie doprowadzić do powikłań w zapaleniu zatok

Zapalenie zatok przynosowych oraz zapalenie zatok szczękowych można w skuteczny sposób leczyć. Wymaga to jednak ścisłej kooperacji z lekarzem i reagowania na charakterystyczne objawy.

Objawy zapalenia zatok, które grożą wystąpieniem powikłań w późniejszym okresie, to m.in. spływanie wydzieliny z zatok i nosa po ścianach gardła, do płuc (czego efektem jest intensywny kaszel), chrapanie w nocy, wysoka gorączka (powyżej 39 stopni) oraz bóle głowy pojawiające się przy pochylaniu się. Gdy pojawią się takie objawy, ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie zwiększone. Należy wówczas zwiększyć intensywność konsultacji z lekarzem oraz ograniczyć aktywność w ciągu dnia. Rezygnacja z codziennych obowiązków i wykorzystanie zwolnienia lekarskiego są w stanie uratować zdrowie i życie.

One thought on “Konsekwencje zapalenia zatok

  1. Antybiotyk na zapalenie zatok to najgorsze, co można sobie wyobrazić. Zwłaszcza, że nie da się potem uniknąć kolejnych zapaleń. Mój lekarz powiedział, że jak już ktoś wyleczył zapalenie zatok antybiotykami, to potem jest już tendencja do tego, że powtarza się zapalenie zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 − 29 =