Kolka żółciowa – Co to jest? Objawy i leczenie

Kolka żółciowa – Co to jest? Objawy i leczenie
5 (100%) 15 głosy

Inną nazwą tego schorzenia jest kolka wątrobowa. To dolegliwość powodująca bardzo silny ból w prawej stronie jamy brzusznej, zlokalizowany w podżebrzu lub w nadbrzuszu. Mogą ją wywołać błędy żywieniowe, na przykład spożycie zbyt tłustej lub ostrej potrawy.

Ból jest silny, promieniujący i zazwyczaj towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, zgaga, wzdęcia, a nawet wymioty. Ból chwyta nagle, niespodziewanie i niestety jest długotrwały, bardzo powoli ustępuje. Atak kolki nerkowej może trwać nawet kilka godzin.

Warto zastanowić się nad przyczynami takiego stanu, może to być bowiem objaw poważnego stanu chorobowego, na przykład zapalenia pęcherzyka żółciowego. Nie należy nigdy bagatelizować tego rodzaju symptomów, bowiem mogą prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań.

Przyczyny wystąpienia kolki żółciowej

Jako główną przyczynę tego schorzenia wskazuje się błędy żywieniowe. Szczególnie czynnikiem drażniącym są tłuszcze zwierzęce, spożywane w dużych ilościach. One powodują podwyższenie tak zwanego złego cholesterolu we krwi, tworzenie się złogów, które gromadzi pęcherzyk żółciowy i w związku z tym następuje zaburzenie jego prawidłowego funkcjonowania. Jak wiadomo, rolą woreczka żółciowego jest produkcja odpowiedniej ilości żółci, niezbędnej w procesie trawienia, tymczasem jego niesprawność, związana z odłożeniem się zbyt dużej ilości złogów, powoduje intensywne skurcze tego organu, które objawiają się w postaci omawianej kolki nerkowej. Zmagazynowana żółć nie może się swobodnie przemieszczać, co powoduje silne dolegliwości bólowe.

Przyczyną może być kamica żółciowa, czyli powstanie kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym lub też w drogach żółciowych. W takim przypadku, oprócz kolki żółciowej, pacjenci cierpią na żółtaczkę oraz odczuwają nieprzyjemny świąd skóry.

Kolka żółciowa – diagnoza

Wystąpienie nagłego, silnego bólu w prawym podżebrzu wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Nie można ignorować tego rodzaju dolegliwości, gdyż mogą prowadzić do powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem oraz dokona manualnych oraz obrazowych badań. Zazwyczaj wykonywane jest USG jamy brzusznej, które wskazuje na przyczyny wystąpienia kolki wątrobowej. Ukazuje ono kamienie w pęcherzyku żółciowym. W razie niepewnego obrazu klinicznego warto wykonać bardziej precyzyjne badania, takie jak: badanie endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej bądź EUS (endoskopowe badanie ultrasonograficzne). Ich zadaniem jest nie tylko dokonanie diagnozy, ale przy okazji umożliwiają również usunąć kamienie i poszerzyć drogi żółciowe.

Kolka żółciowa – metody leczenia

Kolka żółciowa stanowi wyłącznie objaw określonej jednostki chorobowej, należy zatem ją zdiagnozować. Następnie podejmowane jest indywidualnie dobrane leczenie, które pomoże usunąć przyczynę napadowych bólów brzucha.

Leczenie obejmuje przede wszystkim farmakoterapię, czyli podawanie pacjentom odpowiednio dobranych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, rozkurczowych. W razie konieczności wykonywany jest zabieg operacyjny, polegający na usunięciu pęcherzyka żółciowego lub na zastosowaniu endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej, umożliwiającej protezowanie dróg żółciowych i poszerzenie prowadzącego do nich ujścia.

Dieta stosowana w kolce żółciowej

Jest to bardzo ważne zagadnienie, bowiem stosowanie odpowiedniej diety pozwala na zażegnanie kolki nerkowej oraz złagodzenie objawów kamicy. Żywienie opiera się na produktach lekkostrawnych i niskotłuszczowych. Zabronione jest spożywanie potraw obfitujących w tłuszcze zwierzęce, eliminuje się zatem mięsa, sery, majonez, śmietanę. Ogranicza się również spożycie cukru. Najlepszym sposobem obróbki termicznej jest gotowanie na parze bez dodatku dużej ilości przypraw.

2 thoughts on “Kolka żółciowa – Co to jest? Objawy i leczenie

  1. Dlatego nie ma co czekać z leczeniem. Zawsze jak się pojawi kolka żółciowa to trzeba od razu zacząć leczenie, a nie się bawić nie wiadomo w co i czekać aż samo przejdzie. Zawsze się pojawiają cwaniaczki, które myślą, że coś samo przejdzie, a tak na prawdę nigdy nie przechodzi samo.

  2. Ludzie chodzący do lekarza dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza to ci co chodzą z byle czym, dosłownie wszystkim i zawsze mają jakiś problem. A druga to ci, którzy nie pójdą dopóki nie zacznie ich boleć tak, że nie można wytrzymać już. A kolka żółciowa na początku nie boli, więc idą jak już jest naprawdę wszystko na ostatnim włosku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − 60 =