Kamienie w woreczku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym
4.7 (94.67%) 15 głosy

Kamica woreczka żółciowego, nazywana potocznie kamicą żółciową, to dolegliwość, która występuje u około 20% kobiet powyżej 30. roku życia. Co jest jej powodem? Jak wyglądają objawy i sposoby leczenia, gdy pojawią się kamienie w woreczku żółciowym?

Gdy produkowana przez wątrobę żółć nie jest wydzielana do przewodu pokarmowego, jej składniki (zazwyczaj kryształki cholesterolu, soli żółciowych i białka) zaczynają tworzyć kamienie w woreczku żółciowym. Wśród najczęstszych czynników ryzyka specjaliści wymieniają przyjmowanie niektórych leków, kwestie hormonalne (np. związane z zażywaniem środków antykoncepcyjnych), mukowiscydozę, cukrzycę, nadwagę i otyłość, gwałtowne chudnięcie, częste zachodzenie w ciążę czy przechodzenie różnego typu operacji.

Jak pokazują badania, kamica żółciowa dotyka częściej kobiety, a prawdopodobieństwo jej występowania nasila się wraz z wiekiem. W wielu przypadkach głównym powodem pojawienia się choroby są po prostu czynniki genetyczne.

Objawy kamieni w woreczku żółciowym

Spowodowane przez kamienie w woreczku żółciowym objawy mają często silny charakter, choć zdarza się i tak, że chory przez długi czas nie odczuwa żadnych symptomów, świadczących o kamicy. Początkowo zalegające złogi mogą powodować odczucie lekkiego gniecenia w okolicach wątroby i żeber po prawej stronie klatki piersiowej, często dające o sobie znać zaraz po spożyciu potraw, obfitych w tłuszcz.

Jeżeli dolegliwość tego typu zdarza się sporadycznie, wystarczy zazwyczaj zażyć dostępny w aptece środek rozkurczowy, przeciwzapalnymi lub przeciwbólowy. Jeśli jednak wywołane przez kamienie w woreczku żółciowym objawy nabierają regularnej lub coraz silniejszej postaci, pojawia się ogromny ból, ciągnący się od nadbrzusza do pleców, a ponadto gorączka, nudności, wymioty i biegunka – wówczas konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Symptomy te świadczą o ostrym stanie zapalnym woreczka na skutek całkowitego zablokowania ujścia żółci. Często zalegający płyn powoduje powstanie wodniaka, a w przypadku zakażenia pojawia się tzw. ropniak pęcherzyka. Może to powodować liczne powikłania, związane m.in. z pracą trzustki. Silna kolka, trwająca dłużej niż 2-3 godziny to znak, że należy zadzwonić po pogotowie.

Diagnozowanie i leczenie kamieni w woreczku żółciowym

Wypełniające woreczek żółciowy kamienie mogą mieć różne rozmiary – od ziarenka piasku, do wielkości orzecha włoskiego. Aby stwierdzić ich obecność, wielkość i lokalizację, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Oprócz analizy krwi, jest to przede wszystkim USG jamy brzusznej, a często także tomografia komputerowa i badanie poziomu enzymów.

Gdy diagnoza zostanie już postawiona, pacjentowi podaje się farmakologiczne środki przeciwbólowe w postaci zastrzyków, a gdy objawy ustąpią, przeprowadza się operację usunięcia woreczka żółciowego, często metodą laparoskopową. Całość trwa niespełna godzinę, a chory dość szybko wraca do formy. W ostrych przypadkach konieczna jest jednak operacja tradycyjna. Z kolei wycinanie lub rozpuszczanie samych kamieni nie ma sensu, ponieważ w krótkim czasie prawdopodobnie znów pojawią się w pęcherzyku.

Dieta po usunięciu kamieni w woreczku żółciowym

Po zabiegu pacjent objęty jest dalszym leczeniem, konieczne jest także stosowanie diety wątrobowej przez okres około dwa miesiące. Polega ona na spożywaniu lekkostrawnych, niewielkich potraw, najlepiej gotowanych na parze, pieczonych lub duszonych. Unikać należy natomiast smażenia oraz produktów tłustych, mącznych, pikantnych, a także alkoholu, mocnej kawy i niezdrowych przekąsek. Zaleca się pić napary ziołowe oraz około dwa litry niegazowanej wody dziennie. Z biegiem czasu dietę można powoli rozszerzać, wprowadzając do menu kolejne składniki. Należy jednak robić to stopniowo i bacznie obserwować swój organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 1