Kamica żółciowa w ciąży

Kamica żółciowa w ciąży
5 (100%) 11 głosy
Ciąża wywołuje w organizmie kobiety nie tylko zmiany w wyglądzie fizycznym, ale przede wszystkim w gospodarce hormonalnej. To może zaburzyć prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie.

Kamica dróg żółciowych

Żółć jest substancją, która odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Produkowana jest w wątrobie, a magazynowana w pęcherzyku żółciowym (woreczku żółciowym). W trakcie procesu trawienia żółć transportowana jest do dwunastnicy.

Żółć jest substancją chemiczną o złożonym składzie. Zawiera sole mineralne, kwasy i sole żółciowe, cholesterol, mocznik i lecytynę. Pod wpływem różnych czynników dochodzi do wytrącania się maleńkich cząsteczek soli i cholesterolu, które łączą się w większe grudki utrudniające prawidłowy przepływ żółci.

Rozróżnia się trzy rodzaje kamieni żółciowych:

 • cholesterolowe,
 • barwnikowe,
 • mieszane.

Najczęściej występują kamienie cholesterolowe, dlatego lekarze przypuszczają, że to nadmiar cholesterolu w diecie jest główną przyczyną kamicy żółciowej.

Prowadzone przez lata badania i statystyki potwierdzają, że kamica żółciowa znacznie częściej występuje u kobiet, osób otyłych, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Kamica pęcherzyka żółciowego w ciąży

Z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnych kobiet, są one częściej narażone na ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej. Jest to wynik gęstnienia żółci pod wpływem zwiększonego wydzielania progesteronu, hormonu wpływającego na przebieg ciąży.

W gęstniejącej żółci wytrącają się złogi, które mogą powodować dodatkowe dolegliwości, takie jak zgaga (częściej jest jednak efektem ucisku macicy na żołądek), ucisk w prawej części nadbrzusza, kolka żółciowa, czyli nagle występujący ból.

Kamica żółciowa podczas ciąży może być leczona tylko w ograniczonym zakresie, najczęściej podaje się środki rozkurczowe. Nie wolno w tym czasie stosować żadnych domowych sposobów, ani preparatów ziołowych, które mogłyby wywołać przedwczesną akcję porodową.

Najlepszym sposobem zapobiegania kamicy żółciowej w ciąży (i nie tylko) jest wprowadzenie diety lekkostrawnej, niskocholesterolowej. To znacznie spowolni narastanie kamieni i ich przesuwanie się. Jeżeli dieta jest nieskuteczna, a kamica żółciowa w ciąży nasila się (częstsze kolki żółciowe), to najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi resekcji pęcherzyka żółciowego.

Zabieg przeprowadzany jest najczęściej laparoskopowo przy znieczuleniu ogólnym, które nie zagraża ani matce, ani dziecku. Znacznie większe niebezpieczeństwo poronienia mogą spowodować powtarzające się ataki kolki żółciowej.

Dieta a kamica w ciąży

Może wydawać się to trudne do pogodzenia, ale wbrew pozorom dobra dieta sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka.

W celu uniknięcia ataków kolki żółciowej i wystąpienia stanu zapalnego woreczka żółciowego wystarczy:

 • śmietanę zastąpić jogurtem,
 • sery twarde i tłuste – serami chudymi,
 • mięso smażone i pieczone – gotowanym i duszonym,
 • ograniczyć ilość masła i jaj w tygodniu,
 • 2 razy w tygodniu jeść chude ryby,
 • zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych.

Wprowadzenie diety nie tylko zmniejszy dolegliwości i pozwoli odwlec zabieg resekcji pęcherzyka do czasu porodu, ale często hamuje rozwój choroby na długie lata.

2 thoughts on “Kamica żółciowa w ciąży

 1. Kamica żółciowa w ciąży nie wystąpi jak będzie się pilnować diety. Mnie to zawsze dziwi jak kobiety w ciąży mogą jeść tłuste potrawy. I to nie dlatego, że wiedzą, że one są niezdrowe, ale dlatego, że po prostu po takich posiłkach człowieka mdli i jest mu niedobrze…

 2. Ludzie myślą, że jak jest polecenie żeby nie pić napojów gazowanych, to chodzi tylko o słodzone. Chodzi mi o to, że już nie raz spotkałam się z dziewczynami, u których pojawiła się kamica w ciąży i zamieniały pepsi na colę zero albo pepsi light… Ręce opadają! Naprawdę wiele całkiem wykształconych i świadomych osób twierdzi, że te napoje są zdrowe, bo bez cukru i można je pić w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 − = 78