Kamica woreczka żółciowego

Kamica woreczka żółciowego
5 (100%) 15 głosy
Kamica woreczka żółciowego to schorzenie, które może mieć różne przyczyny. Jakie są objawy tej choroby i co jest konieczne do jej wyleczenia?

Jaka może być przyczyna kamicy żółciowej? Ryzyko zachorowania na to schorzenie wzrasta w przypadku spożywania niektórych produktów w nadmiarze. Niebezpieczne są zarówno słodycze, jak i produkty, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego osoby często spożywające tłuste mięso są w grupie ryzyka zachorowania na kamicę żółciową. Kamienie żółciowe mogą być zbudowane z kryształów cholesterolu lub z soli żółciowych.

Objawy kamicy woreczka żółciowego

Objawy kamicy woreczka żółciowego pojawiają się zwykle wtedy, gdy dojdzie do zatkania kanału, którym żółć przedostaje się do dwunastnicy. Dolegliwości mogą pojawić się również w sytuacji, gdy dojdzie do zatkania odpływu żółci z wątroby do woreczka żółciowego. W obydwu przypadkach mówi się wtedy o tak zwanej kolce żółciowej, która objawia się bólami w górnej części brzucha, mdłościami i żółtaczką. Warto pamiętać, że nie każda osoba z kamicą żółciową ma objawy choroby – dopóki kamienie są niewielkie, schorzenie może nie dawać żadnych dolegliwości.

Leczenie kamicy woreczka żółciowego

Leczenie kamicy woreczka żółciowego zależy od występujących objawów. Jeśli badania wykazały obecność kamieni, jednak chory nie odczuwa dolegliwości, zazwyczaj zaleca się tylko odpowiednią dietę. W przypadku, gdy napady kolki żółciowej są częste, konieczne jest usunięcie kamieni. Wybór metody leczenia w tym przypadku zależy od lekarza. Dostępne metody to usunięcie woreczka żółciowego lub rozbicie kamieni przy pomocy ultradźwięków. Obecnie stosowane metody operacyjne pozwalają na szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Dieta w kamicy woreczka żółciowego

Jak wygląda dieta w kamicy woreczka żółciowego? Kamienie żółciowe często zbudowane są z cholesterolu. Odpowiednia dieta ma za zadanie obniżyć jego poziom, dzięki czemu ogranicza się rozwój choroby. W jadłospisie osoby chorej na kamicę woreczka żółciowego nie powinno brakować warzyw i owoców. Oprócz ogólnie korzystnego wpływu na zdrowie, te produkty zawierają bowiem błonnik. Zaleca się także niekiedy produkty z tak zwanym błonnikiem nierozpuszczalnym, który można znaleźć między innymi w pieczywie pełnoziarnistym lub po prostu w otrębach. Takie pokarmy nie są jednak zalecane w przypadku wystąpienia kolki żółciowej, ponieważ mogą one podrażniać przewód pokarmowy.

Oprócz wprowadzenia korzystnych dla zdrowia produktów, konieczne jest usunięcie z codziennego menu słodyczy i tłustych mięs. Niewskazane są również jajka, zwłaszcza gdy doszło już do ataku kolki żółciowej. Zamiast produktów tego typu, radzi się wprowadzić do diety pewną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ogólna zawartość tłuszczu w diecie nie powinna jednak przekraczać dwudziestu procent kalorii ogólnie spożywanych posiłków.

W przypadku osób z nadwagą, konieczne może być także zmniejszenie kaloryczności posiłków, co warto omówić z dietetykiem. Warto to zrobić również profilaktycznie, ponieważ otyłość zwiększa bowiem szansę na wystąpienie choroby. W przypadku wystąpienia kolki żółciowej warto zwrócić się do lekarza, ponieważ tego typu objawy występują również w poważnych schorzeniach wątroby i trzustki.

2 thoughts on “Kamica woreczka żółciowego

  1. Nie ma czegoś takiego jak leczenie kamicy woreczka żółciowego. Zawsze trzeba kamienie usunąć, a trzeba po prostu zdecydować się na wybranie jak najlepszej formy ich usunięcia.

  2. Kamica woreczka żółciowego może nie dawać żadnych, ale to całkowicie żadnych objawów. I wtedy dopiero zaczyna się kłopot z tymi wszystkimi osobami, które stronią od lekarzy i robią wszystko, żeby tylko nie pójść do nich i usłyszeć diagnozę. Bo im późniejsza pomoc lekarza tym większe obawy, że kamica będzie z powikłaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 1