Kamica pęcherzyka żółciowego

Kamica pęcherzyka żółciowego
4.6 (91.11%) 9 głosy
Kamica pęcherzyka żółciowego to schorzenie, które dotyka prawie co piątą osobę z krajów Europy Zachodniej i Środkowej. Najwięcej przypadków dotyczy osób w wieku emerytalnym. Istnieje jednak szereg innych czynników ryzyka zachorowania na to schorzenie.

Czynniki ryzyka wystąpienia kamicy pęcherzyka żółciowego

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak kamica pęcherzyka żółciowego, oprócz wieku (najczęściej kamica pęcherzyka żółciowego dotyczy osób powyżej 50-60 roku życia), czynnikiem ryzyka jest także płeć (znacznie częściej chorują na nią kobiety) oraz niektóre schorzenia, takie jak mukowiscydoza, cukrzyca oraz hipertriglicerydemia. Oprócz tego, kamica pęcherzyka żółciowego bardzo często dopada kobiety, które mają za sobą dużą liczbę ciąż, osoby otyłe, te które przebyły zabiegi chirurgiczne obejmujące układ pokarmowy oraz te, które stosowały intensywne głodówki w celu bardzo szybkiej utraty masy ciała.

Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego

Jeśli chodzi o objawy kamicy żółciowej, są one uzależnione od jej rodzaju. Wśród głównych objawów kamicy pęcherzyka żółciowego wyróżnia się tępy ból, zlokalizowany w prawym podżebrzu, a także wzdęcia brzucha, wśród objawów kamicy przewodów żółciowych – ból skurczowy w obrębie środkowego nadbrzusza i prawej łopatki, z kolei głównymi objawami kamicy przewodowej są zastój żółci w drogach żółciowych, stan zapalny wątroby oraz zażółcenie skóry i białkówki oka.

Leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego

Leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego wraz z zalegającymi w nim kamieniami żółciowymi. Jest to rozwiązanie praktykowane od wielu lat i od dłuższego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Pęcherzyk żółciowy wycina się zarówno w przypadku, gdy kamienie żółciowe są bardzo duże, jak i wtedy, gdy są niewielkie i nie wywołują aż tak bolesnych dolegliwości. W przypadku, gdy kamienie w pęcherzyku żółciowym zostaną wykryte przypadkowo (np. w trakcie USG jamy brzusznej ze względu na inne, niedotyczące kamicy pęcherzyka żółciowego badania), zdarza się, że są one pozostawiane do czasu, aż nie dadzą o sobie znać. Operacja obejmująca usunięcie pęcherzyka żółciowego nie należy bowiem do najłatwiejszych i bardzo możliwe jest w jej przypadku wystąpienie szeregu powikłań.

Inne metody leczenia pęcherzyka żółciowego stosuje się w przypadku, gdy stan osoby cierpiącej na dolegliwości z nim związane, nie pozwala na przeprowadzenie operacji usunięcia takiego pęcherzyka. Mowa jest tutaj przede wszystkim o sytuacji, w której w pęcherzyku żółciowym, oprócz kamieni gromadzi się także ropa. W takim przypadku wykonuje się przezskórny drenaż pęcherzyka żółciowego. Nie zmienia to jednak faktu, że prędzej czy później konieczne będzie usunięcie pęcherzyka żółciowego, gdy nagromadzi się w nim duża liczba kamieni.

Jeśli chodzi o sposób wycięcia pęcherzyka żółciowego, jeszcze kilkanaście lat temu stosowało się klasyczną operację chirurgiczną. Obecnie stosuje się jednak coraz częściej operację laparoskopową. Nie stanowi ona tak dużej ingerencji dla organizmu.

2 thoughts on “Kamica pęcherzyka żółciowego

  1. Kamica pęcherzyka żółciowego to tak jak prostata u panów – nie można wstrzymywać moczu, a jak już, to na jak najkrótsze okresy. W skrócie – trzeba pić jak najwięcej i jak najczęściej chodzić do toalety. To naprawdę niewielka cena za ochronę swojego zdrowia, a może i nawet życia.

    1. No bez przesady. Kamica pęcherzyka żółciowego to jednak znacznie mniejsze zagrożenie niż np. rak prostaty czy zapalenie prostaty. Inna sprawa, że jak się nie będzie jej leczyć, to może się okazać, że jest wręcz groźniejsza. Ale jak się zastosujesz do zaleceń lekarza, to żadnej tragedii z tego nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 − 78 =