Kamica dróg żółciowych

Kamica dróg żółciowych
5 (100%) 8 głosy
Wiemy, że niewłaściwa dieta ma negatywny wpływ na zdrowie, przybywa nam kilogramów, ale nie zawsze zdajmy sobie sprawę, że może być przyczyną dolegliwości bólowych i wymagać interwencji chirurgicznej.

Czym jest kamica dróg żółciowych

Popularnie nazywana jest kamicą woreczka żółciowego. Rozwija się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów, aż nagle pojawia się silny ból po prawej stronie nadbrzusza.

Żółć wytwarzana jest w wątrobie, a następnie gromadzona w pęcherzyku żółciowym. Odgrywa istotną rolę w procesie trawienia, zwłaszcza tłuszczy, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zjedzenie pokarmu jest sygnałem dla organizmu, że musi zostać wydzielona żółć konieczna do jego strawienia, powoduje to skurcz pęcherzyka żółciowego i równoczesnego wydalenia wszystkich zbędnych substancji, czyli cholesterolu, toksyn, leków i substancji nieorganicznych.

U niektórych osób nadmierne ilości cholesterolu, białek i soli wytrącają się z żółci i tworzą kamienie w pęcherzyku żółciowym. Pod wpływem skurczów pęcherzyka kamienie przesuwają się i powodują duże dolegliwości bólowe.
Rozróżniamy trzy rodzaje kamicy żółciowej:

  • kamica pęcherzykowa – złogi wytrącają się w woreczku,
  • kamica wewnątrzwątrobowa – kamienie zlokalizowane są w wątrobie,
  • kamica przewodowa – kamienie lokalizują się w kanałach zewnątrzwątrobowych, jako samoistna kamica występuje bardzo rzadko.

Przyczyny kamicy żółciowej

Kamica dróg żółciowych dotyczy przede wszystkim mieszkańców krajów wysokorozwiniętych, z jej powodu cierpi 20% populacji, na chorobę znacznie częściej narażone są kobiety (nawet 4-5 razy częściej). Takie dane wynikają z tego, że główną przyczyną kamicy jest niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze, węglowodany, a uboga w produkty zawierające błonnik.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka są:

Objawy kamicy dróg żółciowych

Kamica może rozwijać się przez długi czas bez żadnych objawów. Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy żółciowej są nagle występujące, ostre bóle w nadbrzuszu, nazywane kolką żółciową.

Początkowo bóle ustępują samoistnie, z czasem konieczne jest zażywanie środków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Kolce żółciowej mogą towarzyszyć także inne objawy:

Dyskomfort i niektóre objawy nasilają się zwłaszcza po zjedzeniu potraw ciężkostrawnych, które powodują wzmożone wydzielanie żółci i przesuwanie się kamieni żółciowych.

Diagnostyka i leczenie kamicy dróg żółciowych

Diagnozowanie kamicy żółciowej następuje na podstawie badania fizykalnego przez lekarza oraz badań obrazowych, przede wszystkim USG jamy brzusznej, które pozwala na ocenę wielkości złogów, ich rozmieszczenia i stopień uszkodzenia trzustki oraz zatkania przewodów żółciowych.

W przypadku niewielkich kamieni stosowane jest leczenie farmakologiczne, polegające na ich rozpuszczeniu, podobne efekty przynosi również leczenie odpowiednio dobranymi ziołami.

W przypadku ostrego stanu zapalnego najczęściej usuwa się cały woreczek metodą laparoskopową (najczęściej stosowana) lub tradycyjną metodą inwazyjną.

2 thoughts on “Kamica dróg żółciowych

  1. Właściwie wszystkie objawy gastryczne mogą świadczyć o kamicy dróg żółciowych. Zwłaszcza i przede wszystkim jak się powtarzają… A zazwyczaj jest po prostu tak, że są naprzemienne i jak odpuszcza zgaga to zaczynają się nudności i tak dalej… To zawsze powinno zapalać lampkę ostrożnościową.

  2. Mam otyłość brzuszną, ale taka już moja genetyka. Generalnie nie jestem bardzo gruby, ale piłka plażowa odziedziczona po ojcu i dziadku. Teraz lekarz mówi, że jest też kamica dróg żółciowych i mam się więcej ruszać, żeby pozbyć się nadwagi. Tylko, że nie rozumie, że mnie w rodzinie KAŻDY tak samo tyje. Moi dwaj synowie też są solidnej postury i mają brzuchy. Po prostu tak mamy i taka otyłość brzuszna jest praktycznie nie do pozbycia się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =