Gdzie jest woreczek żółciowy

Gdzie jest woreczek żółciowy
4.6 (92.22%) 18 głosy

Woreczek żółciowy magazynuje nadmiar żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczu. Najczęściej występującą chorobą dróg żółciowych jest kamica żółciowa. Gdzie jest woreczek żółciowy?

Wiele osób zastanawia się, gdzie jest woreczek żółciowy. Zlokalizowanie tego narządu może być trudne, ponieważ ma on niewielkie rozmiary, zwłaszcza w porównaniu z wątrobą. Ponieważ oba organy leżą w pobliżu, często można pomylić objawy ze strony woreczka z bólem wątroby.

Woreczek żółciowy odpowiada za magazynowanie żółci. W czasie trawienia wątroba produkuje żółć, która następnie trafia do dwunastnicy, gdzie rozbija tłuszcze i ułatwia ich trawienie. Pomaga również przy wydalaniu toksyn oraz wchłanianiu witamin. Między posiłkami żółć magazynowania jest właśnie w woreczku, gdzie ulega zagęszczeniu. Ściany woreczka odsączają wodę, zagęszczając żółć, która staje się ciemna i kleista.

Położenie woreczka żółciowego

Warto wiedzieć, gdzie jest woreczek żółciowy, żeby łatwiej rozpoznać objawy, które są z nim związane. Jest on umiejscowiony na powierzchni dolnej wątroby i znajduje się między płatem prawym i czworobocznym. Woreczek żółciowy położenie może mieć mylące, ponieważ w przypadku dolegliwości trudno je odróżnić od objawów ze strony wątroby. W skrajnych przypadkach powiększony woreczek może być jednak widoczny na powierzchni skóry w postaci wybrzuszenia.

Ból woreczka to przede wszystkim kolka, do której dochodzi z powodu zatrzymania żółci. Symptomy odczuwa się pod prawym żebrem. Ból może również promieniować do pleców i prawej łopatki. Zdarza się także, że najsilniejsze objawy są odczuwane pod mostkiem i przypominają raczej silny ból żołądka. Warto jednak pamiętać, że wiele osób, które cierpią na kamicę żółciową, w ogóle nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do wykrycia choroby dochodzi w czasie rutynowego badania USG jamy brzusznej lub z powodu nagłego zaostrzenia symptomów.

Co robić, kiedy boli woreczek żółciowy?

Woreczek żółciowy gdzie jest – jeśli znamy odpowiedź na to pytanie, łatwo rozpoznamy objawy ze strony tego narządu. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ ból pęcherzyka może wskazywać na wiele poważnych chorób. Zawsze należy znaleźć przyczynę takich dolegliwości. Zazwyczaj jest to kamica żółciowa. Na taką chorobę najbardziej narażone są otyłe kobiety, cierpiące z powodu zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, a także odżywiające się w bardzo niezdrowy sposób. Na kondycję woreczka korzystnie wpływa lekkostrawna dieta bogata w chude mięso, warzywa, owoce, a także dobre tłuszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + = 13