Ból woreczka żółciowego

Ból woreczka żółciowego
5 (100%) 5 głosy

Wątroba i woreczek żółciowy to organy odpowiadające między innymi za metabolizm tłuszczów dostarczanych w diecie. Podczas prawidłowego metabolizmu wątroba w ogóle nie powinna dawać żadnych objawów swojego funkcjonowania. Jednak w niektórych obciążeniach metabolicznych może pojawić się charakterystyczny ból woreczka żółciowego.

Woreczek żółciowy – ból

Ból woreczka żółciowego pojawia się najczęściej po spożyciu potraw tłustych lub ostrych – wówczas woreczek żółciowy ma trudności w dostarczeniu odpowiednich ilości żółci, potrzebnych do zemulgowania tłuszczu.

Najczęstszą przyczyną bólu pęcherzyka żółciowego jest kamica żółciowa. Kamienie czopują ujście pęcherzyka żółciowego, uniemożliwiając swobodny odpływ żółci do przewodu pokarmowego. Pojawia się kolka, czyli charakterystyczny ból, spowodowany zastojem żółci w pęcherzyku.

Jak boli pęcherzyk żółciowy

Kolka pęcherzyka żółciowego jest bardzo charakterystyczna. Pęcherzyk jest niewielkim narządem, charakterystycznie umiejscowionym tuż pod wątrobą, w okolicach dolnego łuku żebrowego prawego. Bardzo łatwo można więc określić miejsce bólu, jest ono dość ograniczone. Pojawia się silny, ostry ból w tym miejscu. Niekiedy bólowi mogą towarzyszyć silne wzdęcia, a nawet żółtawe wymioty.

Ból pęcherzyka żółciowego może pojawić się u osób, które preferują dietę tłustą, źle się odżywiają, nie dbają o siebie, nie uprawiają aktywności fizycznej.

Dieta obfitująca w tłuszcze nasycone oraz mała aktywność fizyczna to najprostsza droga do wielu chorób metabolicznych, nie tylko do otyłości. Problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym najczęściej dotyczą osób otyłych, ale nie tylko ich. Jak w przypadku każdej innej choroby, przyczyną mogą być też różnego rodzaju infekcje oraz czynniki genetyczne.

Operacja woreczka żółciowego

W niektórych przypadkach, w skrajnej dysfunkcji woreczka żółciowego, może być konieczne jego usunięcie. Cholecystektomia, czyli usunięcie woreczka żółciowego, nie powinno być oczywiście pochopną decyzja, ale bardzo przemyślanym wskazaniem lekarskim. W niektórych przypadkach woreczek jest już tak obciążony i tak fatalnie sprawuje swoje funkcje, że jedynie jego usunięcie może dać pacjentowi ulgę w bólach.

Woreczek usuwa się podczas zabiegu w całości, pozostawiając jedynie przewód żółciowy. Z czasem pęcznieje on, przejmując przynajmniej w części jego rolę.

Bez woreczka żółciowego możliwe jest normalne życie, jednak oczywiście nie bez pewnych wyrzeczeń. Jako że zgromadzona w prawidłowo funkcjonującym woreczku żółć służy do tego, by sprawnie i szybko emulgować i metabolizować tłuszcze dostarczone z pożywieniem, brak woreczka będzie oznaczał konieczność wprowadzenia modyfikacji w diecie. Istotne jest znaczne, a wręcz skrajne ograniczenie podaży tłuszczu w diecie. Niewielka ilość tłuszczu wskazana jest jedynie w postaci tłuszczy nienasyconych – roślinnych czy pochodzących z ryb, ale również w niewielkich ilościach. Chory powinien przede wszystkim unikać tłustych mięs oraz potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Powinien starannie selekcjonować spożywane potrawy pod tym kątem. Bardzo ważna jest również podaż wysokiej jakości węglowodanów złożonych, które w głównej mierze przejmą funkcję energetyczną tłuszczu w organizmie.

Ból pęcherzyka żółciowego może mieć różne przyczyny i różne postaci. Nie można jednoznacznie ich ocenić bez dokładnej diagnozy lekarskiej, dlatego konieczne jest USG jamy brzusznej oraz badania krwi pozwalające ocenić stan woreczka żółciowego oraz wątroby i prawidłowość ich czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 + = 32