Ból pęcherzyka żółciowego

Ból pęcherzyka żółciowego
5 (100%) 6 głosy

Silny ból umiejscowiony po prawej stronie pod żebrami, może być objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego. Często występuje wraz z dodatkowymi dolegliwościami, takimi jak nudności, wymioty czy podwyższona temperatura. Kiedy boli pęcherzyk żółciowy, skóra na brzuchu jest napięta, a przy silniejszym nacisku da się wyczuć guza. Co zrobić, gdy pojawią się takie objawy?

Kiedy boli pęcherzyk żółciowy?

Ból pęcherzyka żółciowego związany jest zazwyczaj z ostrym zapaleniem, które z kolei zazwyczaj występuje wraz z kamicą żółciową. Problem pojawia się w momencie, gdy kamienne utrudniają odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego, a na skutek podrażnienia jego ścian powstaje stan zapalny. W kolejnych godzinach może dojść także do rozwoju zakażenia bakteryjnego.

Bolący pęcherzyk żółciowy – potrzebny lekarz

Aby zyskać pewność, co do przyczyny bólu, konieczne jest przeprowadzenie badań i rozmowa z lekarzem. Jeśli zaś okaże się, że dokuczliwy ból rzeczywiście związany jest z pęcherzykiem żółciowym, należy ustalić jego przyczynę. W niektórych przypadkach zapalenie pęcherzyka nie ma jednak związku z kamicą i może być spowodowane operacją jamy brzusznej, urazami brzucha, ciężkimi oparzeniami czy sepsą.

Głównym czynnikiem prowadzącym do powstania chorób pęcherzyka żółciowego jest również niedoczynność tarczycy, która odpowiada za przemianę materii. Kiedy tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, metabolizm zwalnia, ruchy jelit są wolniejsze, a pęcherzyk żółciowy później opróżniany.

Przy ustalaniu przyczyny bólu należy także uwzględnić alergie pokarmowe. Wywołują one bowiem wydzielanie histaminy, a to może prowadzić do gromadzenia w przewodach żółciowych zbyt dużej ilości płynów.

Skąd wiedzieć, że ma się problem z pęcherzykiem żółciowym?

Pęcherzyk żółciowy szwankuje w przypadku często pojawiającej się niestrawności, uczucia ciężkości w żołądku czy ciągłego odbijania, albo zgagi. Dolegliwości takie najczęściej występują w nocy, kilka godzin po obfitym posiłku bogatym w jaja, śmietanę czy mleko, a także w przypadku zjedzenia potraw smażonych. W takich sytuacjach pęcherzyk żółciowy kurczy się i wydala jak najwięcej żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów, a skurczom tym może towarzyszyć bolesne przesuwanie się kamieni żółciowych. Tak dokuczliwe objawy, występujące po posiłkach, zazwyczaj oznaczają, że należy zmienić jadłospis. Dopasowana dieta może pomóc pozbyć się dolegliwości lub przynajmniej je załagodzić.

Po 24 godzinach zazwyczaj dolegliwości stają się mniej dokuczliwe, ale to wcale nie oznacza, że zapalenie pęcherzyka powoli ustępuje. Osłabione ścianki pęcherzyka mogą pęknąć, a skutki tego są trudne do przewidzenia i często wiążą się ze skomplikowanym leczeniem.

Leczenie zachowawcze

Aby zapobiec ryzyku powstania zapalenia pęcherzyka żółciowego, ważne jest unikanie wszystkiego, co może pęcherzyk podrażnić. Ważną rolę odgrywa więc przede wszystkim ścisła dieta. Oprócz tego chory musi przyjmować leki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Jeśli przy takim leczeniu objawy w ciągu 48 godzin nie będą ustępować, zazwyczaj konieczna jest operacja polegająca na usunięciu pęcherzyka.

Operacja pęcherzyka żółciowego

Najpopularniejsza jest operacja polegająca na przesunięciu powłok brzusznych i wyjęciu pęcherzyka, choć coraz częściej stosowana jest także chirurgia małoinwazyjna. Wykorzystuje ona laparoskopię – za pomocą urządzenia uzbrojonego w chwytaki już przy niewielkim nacięciu można wyjąć pęcherzyk. Zabieg przeprowadza się w narkozie, a po trzech dniach po operacji pacjent może opuścić szpital.

2 thoughts on “Ból pęcherzyka żółciowego

  1. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby lekceważyć ból pęcherzyka żółciowego. Rozumiem, że każdy facet udaje komandosa i w ogóle niczego się nie boi, ale są pewne sprawy, kiedy trzeba dać se siana i odpuścić, a nie zgrywać bohatera do ostatnich swoich dni.

  2. Nie do końca tak zawsze jest. Często po prostu ludzie mają kłopoty z tym, że coś ich boli pod tym względem, że nie mogą od razu zwolnić się z pracy czy nie jechać po dziecko z przedszkola. Nie każdy pracuje na swoim i ma wszystko gdzieś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1