Atak kamicy żółciowej

Atak kamicy żółciowej
4.6 (92.5%) 8 głosy

Kamica żółciowa dotyka wiele dorosłych osób, bez względu na wiek i stan zdrowia. Atak kamicy żółciowej objawy ma bardzo ciężkie dla organizmu. Silny ból, wymioty, dreszcze i gorączka są w stanie w skuteczny sposób ograniczyć możliwość normalnego funkcjonowania. Istnieją na szczęście skuteczne metody zlikwidowania tych dolegliwości. Mowa o środkach farmakologicznych oraz zabiegach operacyjnych. Powinny one być dostosowane do stadium rozwoju choroby.

Środki farmakologiczne a atak kamicy żółciowej

Na ataki kamicy żółciowej skuteczne remedium stanowią środki leczenia farmakologicznego w postaci leków doustnych, stosowanych przez okres pół roku. W ponad 70% przypadków skutecznie likwidują one ataki. Niestety, po odstawieniu leków zdarzają się nawroty kamicy żółciowej, stąd też zwykle konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, które kończy proces leczenia. Środki farmakologiczne są najczęściej skuteczne w przypadku mniejszych kamieni, których średnica nie jest większa niż kilka milimetrów.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego

Gdy środki farmakologiczne nie przynoszą odpowiednich efektów i ból przy kamicy żółciowej nie daje za wygraną, konieczne staje się usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z zalegającymi w nim złogami w postaci kamieni.

Istnieją dwie zasadnicze metody usunięcia pęcherzyka żółciowego – metoda tradycyjna oraz metoda laparoskopowa. Ta pierwsza polega na rozcięciu przez chirurga powłok brzusznych, w celu dostania się do pęcherzyka i jego fizycznego odcięcia, natomiast w drugiej z nich korzysta się ze specjalistycznych narzędzi. Lekarz do wnętrza jamy brzusznej przedostaje się przez trzy niewielkie nacięcia. Zaletą drugiej z metod usuwania pęcherzyka żółciowego jest jej mała inwazyjność. Skraca się dzięki temu czas hospitalizacji, rekonwalescencji oraz ogranicza się ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Niestety, nawet pomimo stosowania się do wszystkich zaleceń lekarza i wzorowego przebiegu leczenia, takie powikłania mogą się zdarzyć u osób cierpiących na bóle związane z kamicą żółciową.

Powikłania kamicy żółciowej

Kamicy żółciowej nie można w żaden sposób bagatelizować i jak najszybciej należy przystąpić do leczenia lub usunięcia pęcherzyka żółciowego, by uniknąć groźnych powikłań dla organizmu. Dwie najczęstsze konsekwencje kamicy żółciowej to zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz wodniak pęcherzyka.

Zapalenie pęcherzyka można rozpoznać po gwałtownym wzroście temperatury ciała i zwiększeniu ilości białych krwinek w organizmie. Towarzyszą mu silne bóle w okolicach prawej łopatki.

Wodniak pęcherzyka charakteryzuje się z kolei jego powiększeniem, rozdęciem oraz wypełnieniem wnętrza śluzem. Towarzyszą temu często wysoka temperatura ciała oraz dreszcze.

Nieleczona kamica żółciowa bardzo często prowadzi do nowotworów (rak pęcherzyka żółciowego) oraz odkształceń i odleżyn w pęcherzyku żółciowym, prowadzących do krwawień i przetoki pęcherzykowo-jelitowej. 10 procent pacjentów cierpiących na kamicę żółciową może zostać dotkniętych żółtaczką.

W skrajnych przypadkach kamicy żółciowej dochodzi do zapalenia otrzewnej. Jego efektem jest przerwanie ciągłości tkanek, prowadzące do uszkodzenia wielu narządów (płuc, nerek) oraz paraliżu układu oddechowego. Ostatecznym efektem zapalenia otrzewnej może być sepsa, czyli zakażenie krwi. W takim przypadku dochodzi już do stanu zagrożenia życia. Zapalenie otrzewnej rozpoznaje się po takich objawach, jak czkawka, wzdęcia, oddawanie brunatnych wymiotów, czy też problemy z wydalaniem moczu.

2 thoughts on “Atak kamicy żółciowej

  1. Sęk w tym, że jak będzie atak kamicy żółciowej to już za późno. Pewnie, że kombinują niektórzy, że właściwa dieta na kamicę żółciową wszystko zmieni i tak dalej, ale prawda jest taka, że wcześniej się trzeba martwić, bo potem to już jest tylko tak jakby gaszenie pożaru.

  2. Nie do końca masz rację. Główną przyczyną kamicy żółciowej jest dieta. Atak kamicy to tylko następstwo złej diety. I jak będziesz ją utrzymywać i nic nie zmienisz to nadal atak kamicy żółciowej będzie ci groził. Jak dietę zmienisz, to ryzyko też się zmniejszy i będzie dużo lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2